Herečka z Vysokého nad Jizerou, tanvaldská legenda Joe, pamětník komunistické éry z jabloneckých Vrkoslavic či rokytnický rodák německého původu, jehož život poznamenal nejen odsun Němců z pohraničí, ale i jeho osudové ženy.

Tanvaldské kino Jas Járy Cimrmana letos zahájilo sérii závěrečných prezentací, a to 19. února 2024 od 16:00. Svůj první ročník projektu tu slavnostně zakončovaly 4 týmy z regionu Pojizeří: ZŠ Vysoké nad Jizerou, ZŠ Rokytnice nad Jizerou, ZŠ Rychnov u Jablonce nad Nisou a Gymnázium Tanvald. Na slavnostní akci žáci jednotlivých týmů představili příběhy svých osobitých pamětníků: Svatavy Hejralové, Slavomila Brauna, Ladislava Seidla či Josefa Kuny. Ať už šlo o dramatickou scénku či hraný rozhovor s pamětníkem, týmy předvedly skvělou přípravu a nápaditost, i co se týče kostýmů či vlastnoručně vyrobených rekvizit. Dokonce se tu objevil i samotný Krakonoš! Všechny prezentace byly doplněné o natočené reportáže jednotlivých týmů, promítalo se animované video, videoreportáž, fotoreportáž či rozhlasová reportáž.

V animovaném prezentačním videu jsme mohli zhlédnout pestrý a dojemný život nejstaršího z pamětníků, Slavomila Brauna, jenž vzpomínal na poválečný odsun Němců z Rokytnice nad Jizerou, svůj život s babičkou či sportovní dění v Rokytnici. Ve videoreportáži promluvila pamětnice Svatava Hejralová o svých hereckých rolích ve vysockém divadle, na které s láskou vzpomíná dodnes. V rozhlasové reportáži zazněl hlas Ladislava Seidla, který vyprávěl o tom, jak to chodívalo v běžném životě obyčejných lidí v době komunismu. Příběhy uzavřela fotoreportáž tanvaldského gymnázia, která zachytila příběh Josefa Kuny alias Joeho a jeho odkaz v místní turistice.

Odpolednem a podvečerem provázel sympatický moderátor Roman Kohl, který hned v úvodu přivítal v prvních řadách pamětníky, týmy se svými učiteli, rodiče a jejich přátele, ředitele škol a ostatní pedagogy, starosty jednotlivých měst a nezapomněl zmínit i partnery a sponzory, kteří projekt podpořili finančně či hmotnými sponzorskými dary v podobě cen.

V úvodu převzal slovo starosta Tanvaldu pan Vladimír Vyhnálek, poctěn konáním akce v tanvaldském kině. Promluvila i vedoucí projektu Veronika Stehlíková. Zhodnocení výstupů a závěrečných prezentací týmů se chopila odborná porota, jejímiž členy byl novinář a básník Martin Trdla, historička působící na Technické univerzitě v Liberci Kateřina Portmann a pedagog a amatérský historik Tomáš Kordík. Jejich podrobnější medailonky visely ve foyer kina, kde se s nimi mohli účinkující a diváci seznámit. Zároveň zde bylo připraveno drobné občerstvení, kde si mohly týmy vč. svých učitelů v klidu popovídat s porotou.

Program slavnostní prezentace zpestřili žáci tanvaldské ZUŠ se svými hudebními vystoupeními, která určitě zpříjemnila atmosféru v kině. Zazněl zde klavír, housle, saxofon či zpěv.

Celý projekt a průběh prezentace uzavřela slova moderátora a koordinátorky Michaely Komorousové.

Na akci fotografoval: Jakub Kuřák