Vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů na Mariánskolázeňsku byl úspěšně zakončen 21.2.2024.

Konal se tu už po třetí a byl plný emocí, silných životních příběhů a nových přátelství s pamětníky, která navázali mladí dokumentaristé a dokumentaristky ze Základní umělecké školy Fryderyka Chopina a Základní škola JIH Mariánské Lázně, ZŠ a MŠ Lázně Kynžvart a základní školy z Teplé.

Během svých závěrečných prezentací představili mladí dokumentaristé příběhy paní Ludmily Seefried Matějkové a Antonyho Blocha z Mariánských Lázní, paní Danuše Brůhové z Lázní Kynžvart (Kladské) a Vlasty Kubouškové z Teplé.
Slavnostní podvečer sledovala zaplněná Hudební síň nově zrekonstruovaného Domu Chopin Mariánské Lázně, kterému děkujeme za úžasné zázemí. Na výkony jednotlivých týmů se přišli podívat zástupci měst, základních škol, spolužáci, rodiče a kamarádi, a především pamětníci a jejich rodiny.

V průběhu šesti měsíců museli týmy objevit ve svém městě lidi se zajímavými osudy a zaznamenat jejich vyprávění. Naučili se natočit vzpomínky a vyprávění pamětníka, dohledat archivní materiály k jeho příběhu a zpracovat ho jako audio nebo videoreportáž. V domě Chopin se ale kromě audioreportáže a jedné videoreportáže, uskutečnilo taky divadelní představení a poprvé vznikl v rámci projektu na Mariánskolázeňsku i skvělý komiks (z dílny ZŠ Teplá).

Děkujeme pamětníkům za jejich trpělivost a čas, který dětem věnovali. Velké poděkování patří učitelům a učitelkám, kteří vedou své týmy v dobrém i ve zlém a velmi pyšní jsme na všechny žáky a žákyně, ze kterých se za půl roku staly dokumentaristé a dokumentaristky.
Městům Město Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart a Teplá děkujeme za finanční podporu, bez níž bychom projekt nemohli realizovat. Díky finanční podpoře David Folprechta jsme mohli nakoupit jednotlivým týmům odměny. Tento běh podpořil finančně i Řízení letového provozu ČR, s.p.

Jsme plní dojmů a těšíme se na další ročník Příběhů našich sousedů na Mariánskolázeňsku.