V pondělí 29. května vyvrcholil v mšenské základní škole projekt Příběhy našich sousedů. Tři žákovské týmy z Byšic a Mšena představily příběhy lidí, kteří žijí v jejich sousedství a vyprávěli jim o životě ve 20. století.

Mezi zpovídané pamětníky patří Fratišek Pakandl, majitel byšického autoservisu se stoletou rodinnou tradicí. Dílnu obnovil po roce 1989, poté, co ji na mnoho let zabrali komunisti. Další z místních, Oldřich Lachmann, vzpomínal, jak musel spolu s dalšími učiteli přihlížet procesu, v němž nacisté odsoudili řadu lidí k trestu smrti. Třetím pamětníkem byl letec Zbyněk Čeřovský, kterého sovětská okupace zastihla na letišti v Hradci Králové. Kvůli nesouhlasu s invazí byl vyhozen z armády a vězněn, později emigroval do Spolkové republiky Německo.

„Mšenská prezentace byla ojedinělá svým nesoutěžním formátem, což je v projektu Příběhy našich sousedů naprostou novinkou,” vysvětluje regionální koordinátor projektu Michal Šimek. Absence rivality mezi týmy přispěla k téměř domácké atmosféře setkání. „Na dětech bylo vidět, že je vystoupení baví a po skončení oficiální programu mnoho lidí zůstalo, aby si popovídali nejen o historii. Přišli i pamětníci, kteří se s dětmi sešli v minulých ročnících projektu,” popisuje koordinátor.

Ve Mšeně se také ukázalo, že se žáci velmi dobře připraví, i když nejde o soutěž. Dobrou kvalitu příspěvků si pochvalovali jak starostka Byšic, Jana Poláková, tak i starosta Mšena Martin Mach. Obce jsou již podruhé spolu se společností Post Bellum pořadateli projektu Příběhy našich sousedů.