Ve středu 7. června 2017 prezentovaly týmy dětí příběhy svých pamětníků v krásném prostředí gotické síně jihlavské radnice.

Celkem 12 pamětníků vyzpovídali žáci z osmi základních škol (z toho jedna speciální ZŠ) a studenti gymnázia.

Nejmladší z pamětníků, Pavel Štěpán, letos slaví 50. narozeniny a nejstarší – paní Eva Schwarzová se dožila 93. let. Srovnání příběhů těchto dvou pamětníků perfektně dokumentovalo rozdíl doby, kterou oba prožili. Zatímco Pavel Štěpán „rebeloval“ v době normalizace punkem a byl za to vyslýchán a zbit, paní Eva Schwarzová prožila válku, zavřeli vysokou školu, kterou studovala, byla totálně nasazená, a když po válce odmítla tančit s komunistou, pomstil se jí provokací s letáky a ona poznala komunistické vězení. Díky tomu nedostudovala a titul akademická malířka získala až po r. 1989 jako akt rehabilitace.

Příběh hraběte Jana Podstatzkého-Lichtensteina, ze starého šlechtického rodu, byl o zabavení majetku, který rodina zvelebovala dlouhých devět století. Útěk a život v cizině. Návrat a pomalé restaurování zdevastovaného zámku.

Paní Ludmila Čechová, jako zdravotní sestra, posloužila v posledních hodinách bývalým politickým vězňům – opatu Vítu Tajovskému a zakladateli meditační zahrady v Plzni – Luboši Hruškovi.

Herečka Černého Tyjátru Marie Fišerová vyprávěla o výsleších v Bartolomějské. Také při vyprávění ukázala studentům dárek, který dostal její tatínek ve vězení, od Milady Horákové před její popravou.

Za pozornost určitě stáli všichni pamětníci a jejich příběhy. Porota tak měla velmi těžkou práci s přidělováním bodů. Polovina týmů svou prezentaci pojala jako dramatizaci příběhu.

Nejen díky hereckému provedení, ale hlavně perfektně zpracovanému příběhu, zvítězili žáci ZŠ E. Rošického s příběhem Erika Navary. Příběhem člověka, který svůj život prožil v zahraničí. Studoval a učil ve Švédsku ale také v Zimbabwe a Zambii.

Druhé místo obsadili žáci ZŠ Havlíčkova s příběhem Antonína Chloupka. Jejich polodramatizace ukázala, jak díky tomu, že Antonínův otec nechtěl podepsat vstup do JZD, nemohl Antonín studovat to, co ho bavilo. 21. srpna 1968 pan Chloupek nafotil snímky na Václaváku.

Třetí místo obsadil tým, který zpracoval a vyprávěním s dramatizací, předvedl příběh Evy Schwarzové. V tomto případě se setkal nejmladší tým dětí ze 7. třídy s nejstarší pamětnicí. I tento tým byl ze ZŠ E. Rošického, který, stejně jako vítězný tým, vedla Mgr. Jiřina Nápravníková.