Sál v Domově Slunečnice v Ostravě-Porubě se v úterý 23. května naplnil přáteli historie a dětmi ze 4 základních škol. Ty vyprávěly příběhy ostravských pamětníků.

Projekt Příběhy našich sousedů společnosti Post Bellum se letos poprvé mohl konat i v Ostravě díky podpoře městského obvodu Ostrava-Poruba. Místostarosta Petr Zábojník se dokonce nahrávání pamětníka pana Ševčíka zúčastnil osobně. Na slavnostní prezentaci se tak sešli zástupci městského obvodu, pamětníci, ale také široká veřejnost z řad žáků základních škol, jejich rodičů, prarodičů, učitelů, ředitelů, kamarádů a příznivců orální historie. Mezi zapojené základní školy patřily: ZŠ Aleše Hrdličky, ZŠ Jana Šoupala, ZŠ Porubská 832 a ZŠ Karla Pokorného.
Odborná porota ve složení Bc. Martin Otipka, novinář a tiskový mluvčí Ostravy-Poruby, Ing. Jana Charvátová, vedoucí týmu z minulého běhu z knihovny Rohatec a Mgr. Vendula Nováková, historička ze společnosti Post Bellum hodnotila práce umístěné na webu a prezentace před veřejností. Porota se nakonec rozhodla ocenit  třetím místem žákyně ze ZŠ Jana Šoupala, které divadelně zpracovaly příběh Zikmunda Nováka, havíře, který přežil zával. Druhé místo obsadili žáci ze ZŠ Aleše Hrdličky s videoreportáží o Milanu Ševčíkovi. Vítězným týmem se stala pětice žáků a žákyň ze ZŠ Aleše Hrdličky, kteří se půl roku zabývali vzpomínkami Lea Žídka, politického vězně z 50. let. Všech osm týmů si odneslo drobné dárky od Post Bellum. Ceny poskytlo knihkupectví Kapitola a Mindok. Vítězný tým získal dárkový voucher na únikovou hru od Escape Game v Ostravě a pro svého pamětníka dvě vstupenky do Divadla Petra Bezruče.
Všem žákům a učitelům, kteří se nelehkého úkolu zhostili se ctí a dotáhli projekt do konce, patří velký dík. „Kvalita všech prezentací nás mile překvapila. Hodnocení bylo velmi težké. Poděkování patří všem,“ uzavřel projekt tiskový mluvčí Ostravy-Poruby Martin Otipka.