Mladí lidé z Mníšecka a Dolní Berounky objevili příběhy svých sousedů a představili je veřejnosti na slavnostní akci v Club Kině Černošice

Ve čtvrtek 30.května 2019 se v sále Club Kina v Černošicích sešlo netradiční publikum. Žáci základních škol z Černošic, Dobřichovic, Řevnic, Mníšku pod Brdy a Davle zde svým kamarádům, příbuzným, učitelům i veřejnosti představili příběhy devíti místních pamětníků důležitých událostí 20. století.

Projektu Příběhy našich sousedů se v tomto regionu ve druhém pololetí školního roku zúčastnilo 5 škol, 6 pedagogů a 42 žáků. Samotným prezentacím předcházela půlroční práce žáků – mladých dokumentaristů, kteří se vypravili za pamětníky ze svého okolí a nahráli jejich životní příběh. Poté dali průchod své kreativitě a zpracovali pamětnický příběh formou krátké rozhlasové reportáže. V dalších výstupech jako komiks, kronika projektu, báseň apod. potom hlouběji reflektovali, jak na ně příběh jejich pamětníka zapůsobil.

Publikum v Club Kině tak mělo možnost zhlédnout dramatické ztvárnění německé okupace Československa, partyzánského odboje během 2.světové války, prvomájových průvodů, okupace Prahy vojsky Varšavské smlouvy či scény ze sametové revoluce. Další prezentace vykreslily situaci ve vrcholovém sportu v době totality či atmosféru mezi skauty po zákazu jeho činnosti. V Club Kině se událo mnoho dojemných chvil, přičemž jednou z nejsilnějších bylo, když děti z Černošic zahrály klavírní skladbu, kterou složily pro svou pamětnici paní Renatu Horešovskou. Silným momentem také byl apel dívek ze ZŠ Dobřichovice, které vyjádřily své přesvědčení, že dějiny nejsou soubor událostí, ale jsou to činy nás všech a měli bychom se podle toho chovat. Těžko hledat lepší poselství, které si z projektu odnést.

Práce dětí byly velmi kladně ohodnoceny porotou ve složení Jana Šmídová (novinářka), Pavel Buchtele (historik) a Petr Vrchota (pedagog). Své uznání a poděkování dětem i jejich pedagogům vyjádřil také starosta Černošic pan Filip Kořínek, který v milém proslovu potvrdil důležitost zachycování příběhů pamětníků na příkladu ze své vlastní rodiny. O svých dojmech z projektu pohovořila rovněž paní Hana Barboříková, zástupkyně MAS Dolnobřežansko, která projekt finančně podpořila.

Všechny týmy odvedly velký kus práce. Díky nim budou příběhy pamětníků uchovány v online archivu Pamět národa, který vytváří a spravuje organizace Post Bellum. Rozhlasové reportáže i všechny ostatní výstupy žákovských týmů si můžete prohlédnout na webu Příběhy našich sousedů zde. Děkujeme!