Šest týmů ze základních a středních škol z Frýdlantska nám v úterý 14. 6. 2022 představilo své zajímavé pamětníky.

Na Frýdlantsku se jednalo o druhý ročník projektu Příběhy našich sousedů. Zapojily se čtyři základní a dvě střední školy. Polovina škol byla zapojena i vloni, pro tři základní školy šlo letos o premiéru.

Projekt byl realizován v tzv. „jarním“ běhu, žáci a studenti začínali tedy pracovat v lednu a měli tak pouhých pět a půl měsíce na to, aby prošli všemi fázemi projektu. Jejich práce byla proto velmi intenzivní, zároveň ale neztratila nic na kvalitě. Dokázali nám to nejen na svých odevzdaných reportážích, ale také na velmi vydařené závěrečné prezentaci.

Sál městského kina Frýdlant, kde se prezentace odehrávala, byl zaplněn téměř do posledního místa. V první řadě si dobrý výhled užívali pamětníci, kteří dorazili v plném počtu (jednoho pamětníka zastoupila dcera), a porotci, kteří přišli oslabení (chyběla historička Anna Dařbujanová). Nechyběli žáci, jejich rodinní příslušníci, zástupci škol a obcí ani kamarádi.

Celým programem nás provázela moderátorka Diana Čičmanová. Úvodní slovo spolu s ní pronesly také zástupkyně MAS Frýdlantsko Lucie Winklerová a Tereza Slachová z Post Bellum. Poté už pódium patřilo dětem a příběhům jejich pamětníků.

Tým ze ZŠ a MŠ Mníšek představil příběh bývalého ředitele jejich školy Václava Harmáčka. Nejmladší zapojený tým ze ZŠ a MŠ Raspenava prezentoval příběh Miroslava Jecha, který je v regionu velmi známý svým zájmem o meteorologii. Tým ze Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant představil jedinou zapojenou pamětnici-ženu Jarmilu Krebsö, která na konci 60. let emigrovala do Dánska. Tým ze ZŠ a MŠ Hejnice barvitě vykreslil příběh Franka Lukeše, bouřliváka, jenž se dostal dvakrát za život do vězení. Čistě dívčí tým z Gymnázia Frýdlant nás seznámil s příběhem Heinze Reichla, dědečka jedné ze zapojených dívek a také syna neodsunutých Sudetských Němců. Prezentaci uzavíral tým ze ZŠ Nové Město pod Smrkem, který neotřelým způsobem představil příběh divadelního nadšence Pavla Šmidrkala.

Po žákovských prezentacích patřilo pódium na chvíli zapojeným učitelům: užili si zasloužený potlesk a od regionální koordinátorky projektu Vlasty Miklánkové dostali také taštičky s hodnotnými dary.

V tuto chvíli ale už porota ve složení pedagožka Michaela Komorousová a žurnalista Adam Zeman seděla ve foyer kina a radila se o zpětné vazbě, kterou žákům dá. Aby na to měla dostatek času, diváci v sále zhlédli animovaný film Sousedi o životním příběhu Rudolfa Bělohoubka.

Letošní běh projektu nebyl soutěžní, proto se týmy návratu poroty do sálu nemusely bát. Naopak, dočkaly se mnoha slov chvály a podpory. Na pódiu si tak týmy vyslechly jeden po druhém zpětnou vazbu, dostaly dárečky a společně se vyfotily.

V tuto chvíli oficiální část závěrečné prezentace skončila. V sále se ale ještě promítaly žákovské výstupy z projektu, tedy audio a video reportáže, které žáci vytvořili. Byl také prostor pro neformální popovídání u výborného občerstvení, focení s pamětníky apod. Ze všech definitivně spadla nervozita a s pop-cornem v ruce s lehkostí odcházeli z kina.

Celou akci svým objektivem zachytil Michal Miklánek.

Odměny do žákovských a učitelských taštiček poskytly: Liberecký kraj, firma CIS, zápisníky Moleskine, horolezecká stěna BoulderPoint, dřevěné výrobky Pehucraft, MAS Frýdlantsko a měsíčník Reportér.

Projekt Příběhy našich sousedů byl na Frýdlantsku realizován díky financím poskytnutým MAS Frýdlantsko, Libereckým krajem a obcí Mníšek.