Bezmála 40 žáků ze základních škol a studentů gymnázií z Loun, Žatce a Lenešic představilo v pátek 24. 3. 2023 ve Vrchlického divadle v Lounech příběhy osmičky pamětníků.

V 16 hodin odzvonilo divadelní zvonění začátek slavnostní prezentace ve velkém sále Vrchlického divadla v Lounech. Zahájilo ji vystoupení ZUŠ Louny v podání Lucie Štěpánkové (žákyně paní učitelky Renaty Zázvorkové) za doprovodu paní učitelky Jitky Sedláčkové s písní Modlitba pro Martu. Po přivítání a představení projektu poděkoval moderátor Petr Novotný sponzorům, kteří celý projekt financovali a také místním podporovatelům, kteří se podíleli na slavnostní závěrečné prezentaci. Následovala úvodní slova pánů starostů města Loun Milana Rychtaříka a města Žatce Radima Laibla, kteří hovořili o důležitosti naslouchání příběhům starších generací. Nechybělo ani úvodní slovo za Post Bellum, kterého se ujala Zuzana Rejchová, zástupkyně pobočky Paměti národa pro Karlovarský kraj.

Dokumentaristické týmy prezentovaly své příběhy různorodě. Tým ze ZŠ J. A. Komenského Louny, který si zvolil pamětníka Bohumíra Roedla dlouholetého ředitele lounského archivu si nacvičil scénku, tým z Gymnázia Václava Hlavatého z Loun, který dokumentoval život Vladimíra Drápala, využil k ilustraci jeho příběhu maskota oblečeného v tričku The Plastic People of the Universe. Tým ze ZŠ Louny, Školní 2426 použil v prezentaci část audio záznamu básně „To kalné ráno“ od Jaroslava Seiferta, kterou jim pamětnice Jarmila Krupková zarecitovala během vyprávění o vzpomínce na úmrtí T. G. M. Chlapecký i dívčí tým ze ZŠ Žatec, Komenského alej 749 zvolily pamětníky Emila Slepičku a Vladimíra Talaváňu, kteří oba stejně jako předchozí pamětnice vzpomínali na druhou světovou válku a jejich příběhy tak byly opravdu silné. Většina týmu ze ZŠ Kpt. Otakara Jaroše Louny se prezentace bohužel nemohla zúčastnit, protože jeho členové právě byli na školním zájezdu v Anglii. Omluvili se prostřednictvím videa, které sklidilo úspěch stejně jako jejich odvážná spolužačka, která prezentovala příběh své babičky Jany Brůnová úplně sama. Předposlední příběh pana Jaroslava Vávry zpracovával tým ze ZŠ Lenešice. V prezentaci využil část z video reportáže, a tak jsme mohli zhlédnout, jak pan Vávra vzpomíná na střelbu na vlak za druhé světové války. Prezentace zakončil tým z Gymnázia Žatec s dramaticky ztvárněným příběhem pana Vladimíra Valeše, který patřil mezi tzv. závadovou mládež. Pamětníci byli odměněni květinou a drobností na památku.

Výsledky náročné půlroční práce, kterou žáci se svými pedagogy odvedli, ocenila i odborná porota složená z historičky Jany Barákové, pedagožky Romany Anny Novotné a žurnalistky Terezy Cajthamlové. Žáci i pedagogové byli odměněni drobnými dárky za účast v projektu a na závěr oficiálního programu si jako překvapení všichni společně na jevišti za doprovodu kytary Petra Novotného zazpívali píseň Časy se mění. Po skončení programu se týmy přesunuly na fotografování s pamětníky a pro individuální zpětnou vazbu od poroty. Všichni se pak mohli zúčastnit rautu v malém sále divadla připraveného pod vedením Michaely Novotné.

Děkujeme všem zúčastněným za příjemně strávený podvečer a také těm, bez nichž by se projekt nemohl konat: Ústecký kraj, město Louny, město Žatec, obec Lenešice, Nadace Simony Kijonkové, Koito, Patok, ZUŠ Louny, Galerie Benedikta Rejta, Chmělařské muzeum Žatec, Infocentrum Louny, Infocentrum Žatec, Základní a mateřská škola Montessori Slaný – pobočka Louny, Bezobalový obchod a kavárna Makovička, farmářský obchod U Míly v bedýnkách, Knihcentrum, úniková hra JakVen, Sokolská župa Sladkovského, Moštárna Louny a Vegetariana Louny.

Pamětnické příběhy a výsledky práce jednotlivých žákovských týmů naleznete ZDE.

Za krásné fotografie, které si můžete prohlédnout níže, děkujeme fotografce Evě Fialkové.