Ve středu 14. března proběhla v Kolíně závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který za podpory TPCA, města Kolín a Středočeského kraje realizovala organizace Post Bellum. V Městském společenském domě sledovalo program téměř 200 diváků.

Žáci ze základních škol z Kolína, Býchor a Peček a studenti SPŠ z Kutné Hory na ní představili výsledky své půlroční práce, ve které zdokumentovali životní příběhy pamětníků ze svého okolí. Natočili rozhlasové reportáže a videodokumenty například o vzpomínkách na Londýn v době letecké bitvy o Británii, bombardování Kolína na konci 2. světové války, znárodňování majetku při kolektivizaci, politickém procesu v padesátých letech, vojenské službě u pomocných technických praporů, práci v uranových dolech a při těžbě uhlí, pokusu o odpor při vstupu vojsk Varšavské smlouvy i době normalizace. Vzpomínky pamětníků doložili jejich dobovými fotografiemi i vlastním pátráním ze záznamů v historických materiálech.

Projektu se zúčastnilo 52 žáků z osmi škol, kteří soutěžili ve 12 týmech. Odborná porota pracovala ve složení historička PhDr. Miroslava Jouzová, Ph.D., učitel Mgr. Lubomír Krátký a novinář Zdeněk Hejduk. Po nesnadném rozhodování vybrala 3 vítěze. Jako nejlepší výstup vyhodnotila práci žáků ze základní školy z Peček, kteří zaznamenali životní osudy Evy Zedníkové, jejíž rodiče byli po roce 1948 vězněni. Na druhém místě se umístil tým z kolínské základní školy Mnichovická se svým zpracováním příběhu Miloše Kima Houdka, který založil v Kolíně na sklonku totality Malou galerii Na Hradbách. Třetí místo obsadil tým základní školy z Kolína Kmochova, který zdokumentoval vzpomínky Bohuslava Procházky na dramatické události, které prožila jeho rodina v rámci kolektivizace, kdy jí byl zabaven statek.
Poděkování za vzornou práci však patří všem žákům a učitelům ze zapojených týmů, odvedli skvělou práci, na prvních třech místech se bohužel mohly umístit pouze 3 týmy. Všem zúčastněným za spolupráci a aktivní přístup děkuje koordinátorka Jitka Šimková.

Příběhy našich sousedů v Kolíně doprovází velkoformátová výstava na Karlově náměstí (14.3.-11.4.2018) a tištěný sborník, který tak bude zúčastněným projekt natrvalo připomínat.