Závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů z oblasti Novohradsko - Vitorazsko se uskutečnila v kulturním domě v Kaplici dne 31.10.2023.

V úterý 31.10.2023 proběhla v Kaplici slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů.
Sedm týmů složených ze žáků ze dvou ZŠ Kaplice a dále ze ZŠ Trhové Sviny, Nové Hrady, Horní stropnice, České Velenice a jednoho týmu ze SŠ České Velenice připravily pro všech zúčastněné nezapomenutelné pásmo, ve kterém představily výstupy své půlroční intenzivní práce.

Zástupci měst Kaplice, Trhové Sviny, Nové Hrady a České Velenice, zástupci Post Bellum, pamětníci se svými rodinami, pedagogové, spolužáci i rodiče měli možnost shlédnout prezentaci všech zúčastněných týmů.
Jako první svého pamětníka Ludvíka Komendu (ročník 1927) představil tým ze ZŠ Kaplice Školní. Žáci zaznamenali pamětníkovo vzpomínky na dětství za druhé světové války pomocí animace a prezentace s fotografiemi. Pamětník Ludvík Komenda se večera osobně zúčastnil. Druhé pamětnici Markétě Šonkové složily žákyně ze ZŠ Horní Stropnice básničky z jejího života. Přítomná pamětnice byla velmi potěšena. Pomocí animace a fotografií ztvárnily příběh pamětníka Milana Šmejkala také žáci ze ZŠ Kaplice Fantova. Ten vzpomínal na poválečný školní systém v Kaplici. Žáci z Nových Hradů svého pamětníka, zpěváka dechovky Budvarka Pavla Heidingera pozvali i na pódium a spolu s ním si zazpívali. Jeho příběh byl nejen o lásce k hudbě, která ho celý život provází, ale také o znovuvybudování restaurace U Heidingerů na náměstí v Nových Hradech. Trhosvinenští žáci měli možnost díky projektu poznat ochotnickou herečku Janu Randovou. Po jejím otci je pojmenován soubor Otty Schwarmüllera v Trhových Svinech a celý její život je se souborem spjatý. Ohromnou vůli oddivovali žáci ze ZŠ České Velenice u svého pamětníka Jaroslava Tomaska. Ten se rozhodl odejít ze svého zaměstnání a po listopadové revoluci zrekonstruoval a znovu otevřel cukrárnu Tomasko. Úspěšnou cukrárnu zničilo bombardování za druhé světové války a po znovupostavení jí dědečkovi zabrali komunisté. Cukrárna Tomasko je v provozu dodnes.

Marie Kováčová byla posledním příběhem večera. Narodila se v Rapšachu a byla dvakrát za život donucena k vystěhování. Poprvé s rodiči do Rakouska, následně vrácena zpět do Rapšachu a v 50 letech pro údajnou nespolehlivost rodiny odstěhována do vnitrozemí. Všemu navzdory se Marie Kováčová do Rapšachu v šedesátých letech vrátila. Příběh této houževnaté ženy zaznamenal její vnuk Martin. Následovala i ochutnávka škubánků, které paní pamětnice má tak ráda.

Večerem provedla moderátorka Českého rozhlasu Eva Kadlčáková.
Děkujeme za finanční podporu projektu městům Kaplice, Trhové Sviny, Nové Hrady, Horní Stropnice, České Velenice a Jihočeskému krajskému úřadu.
Všechny životní příběhy pamětníků naleznete na www.pribehynasichsousedu.cz

page1image13845520