Ve čtvrtek 19. října v českokrumlovské synagoze zazněla vyprávění žáků ze ZŠ Větřní, Horní Planá, Vyšší Brod a Velešín.

Čtyři týmy zde předvedly výsledky svého půlročního snažení a posluchačům přiblížily čtyři rozmanité životní osudy svých sousedů. Měli za úkol kontaktovat pamětníka ze svého okolí, natočit s ním rozhovor a jeho životní příběh dále vyprávět. To vše se jim za podpory vedoucích učitelů podařilo a vznikly různé výstupy. Tři audioreportáže, dvě videoreportáže a jedna animace. Během své prezentace měli žáci možnost pamětníka ještě blíže představit.

Žáci ZŠ Větřní seznámili publikum s příběhem bývalé učitelky Jiřiny Kozákové, aktivní seniorky, která se dodnes podílí na kulturním životě města. Další tým žáků ZŠ Horní Planá si vybral příběh Miloslavy Marešové, která se po druhé světové válce přistěhovala na Lipensko se svými rodiči. Třetí životní osud diváky zavedl do Vyššího Brodu a okolí, odkud pochází pamětnice Ida Menzingerová. Žáci se inspirovali úsměvnou historkou z dětství Idy, která se domnívala, že v rádiovém přijímači bydlí živí lidé, a celou ji odehráli. Poslední příběh byl nejdramatičtější – žáci ZŠ Velešín pátrali v posledních měsících druhé světové války, kdy městysem projížděly vlaky smrti. Tyto tragické události jim připoměl i pamětník Vladimír Klenka.

Odborná porota ve složení: Zdena Mrázková (historička), Eva Kadlčáková (redaktorka) a Martin Jakab (pedagog) předala žákům zpětnou vazbu i užitečné rady. Odměnou pro žáky byl velký potlesk publika, slova chvály i dojetí pamětníků a dalších diváků. Studenti si odnesli také věcné dary od Fotoateliéru Seidel, sladkou odměnu od firmy R plus R Vyšší Brod, školní potřeby daroval Kaps Comm, vstupenky Regionální muzeum Český Krumlov, Kulturní a informační centrum Horní Planá, Velešín a Vyšší Brod i město Větřní. Výborné občerstvení dodal hotel Admirál, Lipno nad Vltavou. O příjemný hudební zážitek se postarala českokrumlovská dámská kapela Lakomá Barka, večerem provázel moderátor Ivan Studený.

Reportáže i všechny ostatní výstupy žákovských týmů si můžete prohlédnout na webu Příběhy našich sousedů pod záložkou jednotlivých měst.  Vybrané příběhy zpracované mladými dokumentaristy z Českokrumlovska budou uchovány v online archivu Paměť národa, který vytváří a spravuje organizace Post Bellum.

Za finanční podporu patří náš díky městům Větřní, Horní Planá, Vyšší Brod a Velešín.