V Hradci Králové týmy představily 10 pamětnických příběhů.

Ve středu 20. dubna se v sálu Knihovny města Hradec Králové uskutečnila závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Královéhradecku. Celkem se do projektu zapojilo 45 žáků v deseti týmech ze šesti škol pod vedením devíti pedagogů. Vyslechli si osm pamětníků a dvě pamětnice.

Vítězné příčky opanovaly týmy z Nového Bydžova. Na třetím místě tým ZŠ Klicperova, který zpracoval nelehký osud Kamila Hlouška, který byl v padesátých letech v kontextu maďarských událostí vyloučen ze studia za politický vtip. Žáci jeho příběh zpracovali formou nápadité prezentace, a videoscénky se zakomponovanou audioreportáží. Druhé místo obsadil tým z Gymnázia Nový Bydžov, který po prezentaci pustil tematicky sevřenou audioreportáž o pamětníku Lubomírovi Linhartovi a příběhu českého skautingu. A na pomyslnou zlatou medaili dosáhl druhý tým ZŠ Klicperova, který příběh Jaroslava Bouze, pamětníka výstavby rýnovických lágrů za 2. světové války, zpracoval napřed do humorné scénky z populárního televizního soutěžního pořadu a následně promítl audioreportáž doplněnou o fotomateriál.

Poděkování patří Královehradeckému kraji, který celý projekt financoval z projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji II, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0019192.

Další slova díků směřují partnerům závěrečné prezentace – městu Hradec Králové, Deníku N, Bio Central a Divadlu DRAK za věnování cen do soutěže.