V úterý 20.6.2023 se letos konečně ukázalo léto v celé své kráse. Venku bylo opravdu horko, tudíž bylo zcela na místě zchladit se v Rytířském sále Frýdeckého zámku na závěrečné prezentaci letošního běhu projektu Příběhy našich sousedů.

Pět týmů žáků ze tří  ZŠ ve Frýdku Místku a dále čtyři týmy ze dvou ZŠ z Frýdlantu nad Ostravicí, dále z Vítkova a Janovic připravily pro všechny zúčastněné nezapomenutelné pásmo, které představilo výstupy jejich půlroční intenzivní práce.

Zástupci města Frýdek Místek a obce Frýdlant nad Ostravicí, zástupci Post Bellum, pamětníci s jejich rodinami, pedagogové, spolužáci i rodiče se dověděli,  proč se na výstupy na našich stránkách podívat, co se do nich nevešlo i to, co si z projektu žáci a studenti odnášejí pro sebe.

Všechny týmy předvedly báječné prezentace. Publikum bylo dojaté z příběhů pamětníků, kteří vzpomínali na různé události historie 20. Století, jako např. na 2. Světovou válku, na potravinové příděly a bídu v tomto období, také na Životickou tragédii. Někteří se s dětmi podělili o smutné loučení se svými hospodářskými zvířaty, které museli odevzdat v rámci kolektivizace do JZD či zavzpomínali na aktivní účast při Sametové revoluci v roce 1989. Odpolednem provázela profesionálně herečka p. Anna Bangoura a krásný hudební zážitek zajistili žáci ze ZUŠ z Třince hrou na klavír a housle. Na závěr večera bylo také zajištěno drobné občerstvení pro všechny zúčastněné. 

Ačkoliv je projekt nesoutěžní, důležitou součástí odpoledne byla pro zapojené týmy také možnost získat zpětnou vazbu od odborné poroty. Ta se skládala z redaktora Rádia Čas p. Honzy Gevelčíka, p. učitelky Doroty Sikorové ze ZŠ Hrabina z Českého Těšína a historika p. Marcela Mahdala. Ti vyzdvihli práce všech týmů, ocenili jejich jedinečný pohled na vyprávění, které vzniklo z rozhovoru s pamětníky a také kreativní zpracování v podobě audio či video reportáží. 

Malou ochutnávku atmosféry přinášíme ve fotografiích od Přemyslava Pnioka, bývalého účastníka projektu. Za podporu děkujeme muzeu Beskyd, Centru Pant, Městu Frýdek Místek, obci Frýdlant nad Ostravicí, firmě Biocel, firmě H.A.S. a firmě Hyundai.