Ve středu 20. března 2024 proběhla slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů na Chrudimsku. Během této prezentace žáci představili 3 zajímavé příběhy.

Jako středobod dění se stal ve středu 20. března 2024 v 16 hodin Spolkový dům v Chrudimi, kam se sjeli prezentovat své příběhy žáci a žákyně ze základních škol v Nasavrkách, Heřmanově Městci a Chrasti. Celkem mohli návštěvníci slyšet 2 rozhlasové reportáže a vidět jednu videoreportáž. I když se projektu v tomto období zúčastnili pouze 3 školy z Chrudimska, sál byl přesto plně obsazen a atmosféra byla příjemná až přátelská. První příběh pamětníka Jaromíra Hanuše prezentovaly žákyně ZŠ v Chrasti, následovala videoreportáž o Břetislavu Netolickém, jehož příběh zpracovali žáci ZŠ v Heřmanovi Městci. Prezentaci ukončila dojemná rozhlasová reportáž ZŠ v Nasavrkách, ve které se představila zajímavá pamětnice Hana Rüklová. Slavnostní odpoledne zahájili i zakončili žáci ze ZUŠ Chrudim pod vedením pana učitele Miroslava Pilného.

Za podporu děkujeme městu Nasavrky, ZŠ v Heřmanově Městci, ZŠ v Chrasti a také Pardubickému kraji. Dále pak ZUŠ Chrudim, městu Chrudim, Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi, Regionálnímu muzeu v Chrudimi, obchodu Mlsný Pecivál i Krámu na Pohodu, vzdělávací mobilní aplikaci Glitr, Get Out Fun – zážitkové venkovní hry, Post Bellum, Institutu Paměti národa Pardubice a Českému rozhlasu Hradec Králové.

Příběhy našich sousedů je vzdělávací a dokumentaristický projekt společnosti Post Bellum, která je známá především díky projektu Pamět národa, což je nejrozsáhlejší sbírka vzpomínek pamětníků v Evropě.