Díky dětem na Broumovsku již potřetí ožily příběhy místních pamětníků

Ve čtvrtek 17. září se podařilo slavnostně uzavřít třetí ročník projektu Příběhy našich sousedů na Broumovsku. Projekt, který finančně podpořila města Broumov, Police nad Metují, Teplice nad Metují a Královéhradecký kraj, byl tentokrát díky pandemii výrazně delší a místo původních 7 měsíců trval celý rok. Přestože nám slavnostní závěrečnou prezentaci opět ohrozila opatření k pandemii a celé poděkování pamětníkům a vystoupení žáků a studentů místních škol probíhalo v rouškách, odprezentovaly všechny týmy své výstupy opravdu výborně a porota neměla lehké rozhodování.

Šest týmů žáků a studentů ze ZŠ a MŠ Teplice nad Metují, ZŠ Police nad Metují, broumovských ZŠ Hradební a ZŠ Masarykova, Gymnázia Broumov a ZUŠ Police nad Metují předvedly publiku své audio a video výstupy z vyprávění pamětníků. Od září 2019 do září 2020 vznikly dvě rozhlasové reportáže a čtyři video reportáže, poprvé se týmy také pustily do vizuálního zpracování příběhů a doprovodily vyprávění krásnými komiksy a ilustracemi.

Role porotců se tentokrát zhostili Pavel Frydrych – ředitel muzea v Polici nad Metují, Karolína Gottsteinová – ředitelka ZŠ v Adršpachu a šéfredaktorka Náchodského deníku – Regina Hellová. Porota vybírala tři nejlépe zpracované výstupy a stejně jako v předešlém roce se rozhodla udělit cenu poroty.

Na prvním místě se po dlouhé poradě poroty umístil tým žáků ze Základní školy Masarykovy s příběhem Elisabeth Kopáčkové, která vzpomínala na své dětství v českém pohraničí očima německé dívky. Druhé místo obsadil tým žáků ze ZŠ Hradební v Broumově se vzpomínkami paní Dorky Šenkové, která vyprávěla o své česko-německé rodině a o svém životě po válce na Broumovsku.  Třetí místo si odnesl tým ze ZŠ v Polici nad Metují za příběh o Jaromíru Stejskalovi, o jeho lezecké vášni a zdolávání osmitisícovek s kamarády. Cenu poroty získal tým ZUŠ v Polici nad Metují, který natočil a profesionálně zpracoval vyprávění horolezce Jaroslava Seiferta. Neméně poutavé ale byly i vzpomínky bývalé teplické starostky Věry Vítové či broumovské farářky Církve československé husitské Jany Wienerové.

Všechny týmy pod vedením pedagogů Jindřišky Vašákové, Renaty Michlové, Šárky Rambouskové, Vladimíra Berana, Michala Bureše a Tomáše Hambergera natočily zajímavé příběhy 20. století a pomohly nám tak uchovat vzpomínky a část minulosti, na kterou nesmíme zapomínat.