Nejen rozkvetlé mandloně, ale i slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů zdobila v úterý 19. března město Hustopeče.

V krásných prostorách místního Kulturního centra představilo před zaplněným sálem své půlroční úsilí šest týmů ze základních škol z Hustopečí, Kuřimi, Velkých Bílovic a Gymnázia ve Velkých Pavlovicích. Žákovské týmy vypátraly pamětníky ze svých obcí, natočily s nimi rozhovor a jejich životní příběh vyprávěly formou tří rozhlasových reportáží, dvou animací a videoreportáže.

Slavnostní večer zahájila hrou na harfu Romana Buaiscia. Na úvodní skladbu navázala moderátorka Sandra Silná, která nás svým slovem provázela celým večerem. V prostorách Kulturního centra nás přivítala starostka Hustopečí Hana Potměšilová a za Post Bellum vedoucí vzdělávacích projektů Paměti národa Jižní Morava Michaela Chalupská.

Pódium pak patřilo žákovským týmům, které představily své pamětníky. Dojemný příběh Stanislava Nesvadby, který vzpomíná na okolnosti zatčení svého tatínka a jeho pobyt v Jáchymově, nám v rozhlasové reportáži představil tým z Gymnázia Velké Pavlovice. Nejen animace z dílny ZŠ Hustopeče Nádražní, ale i samotné nápadité vystoupení na pódiu nám přiblížilo aktivní a angažovaný život Jaroslava Cabala. S pohnutým životním příběhem Anny Mackové a jejím životním optimismem jsme se seznámili skrze rozhlasovou reportáž týmu ze ZŠ Kuřim Tyršova. Verbuňkem a folklórní hudbou nás uvedl tým ZŠ Velké Bílovice do příběhu Vladimíra Oslzlého, který vzpomínal na rozvoj vinohradnictví ve své obci. Na své dětství a soužití s německým obyvatelstvem během války vzpomíná Věra Benešová v rozhlasové reportáži zpracované žákyněmi ze ZŠ Hustopeče Komenského. Animace týmu ze ZŠ Kuřim Jungmannova představila příběh Ireny Machové o životě s židovskými kořeny a tím uzavřela prezentace týmů.

Výkony žákovských týmů ocenila odborná porota, kterou tvořili pedagog Matěj Forman, historik Marek Vlha a novinář Jan Tomandl, který týmům předával inspirativní postřehy i během samotného večera. Za své dokumentaristické a prezentační dovednosti byli účastníci odměněni nejen cennou zpětnou vazbou, ale i zaslouženým potleskem z publika, které pomohlo vytvořit slavnostní a neopakovatelnou atmosféru. Podporu z publika přišli vyjádřit i zástupci obcí a škol.

Dojemná a plná emocí byla setkání týmů s jejich pamětnicemi a pamětníky, kterým žákyně a žáci po své prezentaci předali certifikáty a květiny.

Po skončení oficiální části večera měly týmy možnost se vyfotit se svými pamětníky od fotografa Martina Kopáčka, který taktéž zachytil atmosféru celého večera.

Publikum se poté přesunulo do předsálí k rautu plného domácích dobrot včetně prvorepublikových moučníků, kde mohli v příjemné atmosféře strávit společný čas a užít si zbytek večera.

Děkujeme městu Hustopeče za poskytnutí prostor a všem týmům, divákům i účinkujícím za nezapomenutelný zážitek.

Děkujeme partnerům, kteří projekt podpořili či věnovali ceny pro týmy, pamětníky a pedagogy:
Sonnentor za voňavé čaje,
Nakladatelství JOTA za knihy,
Cryptomania za šifrovací hry,
Pražírna kávy Dalia Coffee za kávové balíčky,
Zahradní kvítí za květiny pro pamětníky,
Naraně Hustopeče za výborný domácí raut,
Kinokavárně U Babičky Hanky za zázemí a občerstvení,
Racio za zdravé svačinky,
VIDA! science centrum za volné vstupenky,
Hvězdárně a planetárium za brýle na pozorování Slunce.

Medailonky všech pamětníků a výstupy týmů si můžete prohlédnout zde.