Závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů v Praze 3 se uskutečnila online ve středu 17. února za přítomnosti dětí, pamětníků a představitelů městské části.

Úvodním slovem akci zahájili starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. Poté už přišly na řadu žákovské týmy, které postupně představily příběhy pěti pamětníků. V letošním roce byl projekt nesoutěžní, přesto se k žákovským zpracování příběhů vyjádřila odborná porota, ve které zasedli: spolupracovnice Post Bellum a učitelka dějepisu z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech Dagmar Erbenová za historiky, redaktor Českého rozhlasu Jan Burda za novináře a Tomáš Marounek ze ZŠ s RvJ K Milíčovu za pedagogy.

„Byl to pro mě veliký zážitek. Po celou dobu nahrávání jsem měl na tváři úsměv, protože to ve mně budilo naději do budoucna. Vidět nejmladší generaci, jak samostatně pracuje, jak je zvídavá… tak jsem si říkal, možná se z toho současného morálního marastu nějak dostaneme.“ Odpověděl na otázku moderátorky, jaké byly jeho dojmy z účasti v projektu, Tomáš Kulka, jeden z pěti zpovídaných pamětníků. Žačky ze ZŠ Lupáčova, které rozhovor natočily, se s panem Kulkou nikdy na živo nesetkaly, nejen rozhovor, ale i všechny workshopy u tohoto týmu proběhly online.
O tom, že online prostředí s sebou přináší i výhody, jsme se mohli přesvědčit, když se k prezentaci připojil Ivan Lefkovits až ze švýcarské Basileje. Příběh českého emigranta, který v dětství chodil do školy v Lupáčově ulici, natočily děti právě z této školy. Další dva týmy ze ZŠ Jeseniova představily životní osudy významné imunoložky a žižkovské patriotky Heleny Tlaskalové a svého učitele Jana Dvořáka. Třetí školou, která se letošního ročníku Příběhů našich sousedů zúčastnila, byla ZŠ Cimburkova, jejíž žáci zaznamenali vyprávění romské pamětnice Kristýny Gorolové.

Jak už v úvodu poznamenal starosta městské části Praha 3, všem zúčastněným patří dík za to, že projekt realizovali v letošních ztížených podmínkách a nezbývá nám než si přát, abychom se v dalších ročnících projektu mohli zase setkat naživo.