- Fotografie 59
- Video 0
- Audio 0
Žáci zachránili sedm pamětnických příběhů z Vysokomýtska.
Pracovali pět měsíců, natočili a zpracovali sedm pamětnických příběhů a ve čtvrtek 11. června je v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtu při závěrečné prezentaci představili veřejnosti. Těmito slovy můžeme charakterizovat úsilí žákovských týmů, které se na Vysokomýtsku zapojily do vzdělávacího a dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů.
Přímo ve Vysokém Mýtu vznikly tři týmy. Žáci ze ZŠ Jiráskova pracovali s pamětnicí Jitkou Sehnalovou a její příběh zpracovali jako televizní reportáž, týmy ze ZŠ Javornického a gymnázia si rozdělily sestry Evu Brychtovou a Květuši Stratílkovou a oba jejich příběhy vyprávěly prostřednictvím reportáže rozhlasové. Další dva týmy pracovaly v Chocni. Žákyně tamní ZŠ M. Choceňského si jako pamětníka vybraly Karla Diblíka a jeho příběh ztvárnily v komiksu, žáci ZŠ Sv. Čecha pak příběh Heleny Švecové vyprávěli v televizní reportáži. Tým ze ZŠ U Dvora Letohrad stejnou formou nabídl příběh Vladimíra Tomka a tým ze ZŠ a MŠ J. A. Komenského z Brandýsu nad Orlicí vtělil do rozhlasové reportáže příběh Antonína Slámy.
Při slavnostní závěrečné prezentaci diváky pozdravil místostarosta Vysokého Mýta Martin Krejza. „Projekt Příběhy našich sousedů se k nám vrátil po několika letech a budeme ho podporovat i nadále. Je totiž skvělou formou výuky nedávných dějin, kdy žáci získávají informace přímo od těch, kteří je na vlastní kůži prožili,“ řekl Krejza.
Přestože není projekt Příběhy našich sousedů soutěžní, účastní se závěrečné prezentace také odborná porota. Jejím úkolem je zhodnotit nejen celkovou práci týmů, ale i jejich samotnou prezentaci. Za novinářskou obec v porotě zasedla novinářka a dokumentaristka s lektorskými zkušenostmi Karolína Velšová a historik Vojtěch Barcal z Krajského technického muzea Vysoké Mýto. Oba vyzdvihli vysokou úroveň odvedené práce. „Ocenila jsem nápaditost a vtipný tón řady prezentací nebo kultivovaný projev a práci se slovem při tvorbě reportáží,“ svěřila se Karolína Velšová.
Hudebního doprovodu závěrečné prezentace se ujali žáci Základní umělecké školy Vysoké Mýto Antonín Hošek a Vojtěch Rejlek.
Společenské setkání navazující na dění v sále Šemberova divadla plné vzájemného sdílení zážitků z vyprávění pamětnických příběhů napsalo poslední tečku za projektem, jenž se na Vysokomýtsku rozběhl v lednu letošního roku. Děkujeme všem školám a městům, které byly donátory projektu, za podporu. Děkujeme také Českému rozhlasu Pardubice a Hradec Králové za odbornou spolupráci a Vysokému Mýtu za spolupráci při realizaci závěrečné prezentace.
Práce zapojených týmů jsou ke shlédnutí zde.
Fotografie jsou dílem Petry Šplíchalové.
Fotografie
