Projekt Příběhy našich sousedů byl v pondělí 22.února úspěšně zakončen v kině Svět v Chomutově, projektu se zúčastnilo i město Jirkov, Žatec a Louny

V pondělí 22. února byl slavnostně zakončen projekt Příběhy našich sousedů v severozápadních Čechách. Projektu se zúčastnilo sedm týmů z Chomutova, dva z Jirkova, dva týmy ze Žatce a dva z města Louny. Úvodního slova se ujal náměstek primátora města Chomutov MUDr. Marian Bystroň, cíl projektu představila Mgr. Magdalena Benešová z organizace POST BELLUM.

V porotě pak zasedl vysokoškolský profesor z Univerzity J.E. Purkyně Mgr. Josef Märc, redaktor Českého rozhlasu Jan Beneš a zakladatel neziskové organizace Antikomplex Petr Mikšíček. Ti se shodli na zcela novém formátu hodnocení a nakonec ocenili dokonce sedm žákovských týmů v různých kategoriích. Mezi nejlepšími byly oceněny týmy, které zpracovaly příběh pana Licinberga, paní Eriky Weissové a Evžena Seidla. Vzpomínky volyňského Čecha Vladimíra Licinberga zpracovali žáci ZŠ Chomutov Kadaňská: Sára Čermáková, Kateřina Knoblochová, Michaela Lamačová, Matěj Peterka a Jiří Váca (9. roč) pod vedením p. uč. Evy Čermákové. Příběh útěku z bombardovaného Chemnitzu paní Eriky Weissové zpracovali žáci ZŠ Jirkov Budovatelů: Natálie Horáková, Jan Lacko, Karolína Přenosilová a Daniel Spousta (8. roč) pod vedením p. uč. Petry Rohuschové. Dramatický život ve 3. odboji Evžena Seidla alias „Lounské užovky“ zpracovali žáci ZŠ Louny J.A.Komenského: Jan Červa, Petra Jelínková, Adéla Kočinová, Matěj Šedivý (8.roč.) a Johana Holubcová (9. roč) pod vedení p. uč. Renáty Paťukové. Mezi dalšími týmy, kde se rozhodla porota pro zvláštní cenu, byly příběhy paní Staňkové, pana Ing. Halaše, Irmy Procházkové a Anny Šipošové.

Žáci tří hlavních vítězných týmů si odnesli dárkový voucher na zážitkovou atrakci Escape http://www.escapechomutov.cz/ . Za tzv. třetí místo pak obdrželi knihy z knihkupectví DDD, flash disky. Druhé místo bylo oceněné knihou Místa paměti národa a cd Příběhy 20. století. Hlavní cenu zajistila Kultura a sport Chomutov: Vstup do Aquasvěta – karta nabitá na 300,- Kč a organizace Post Bellum zajistila komiksové knihy Ještě jsme ve válce. Ceny předávali Ing. Tomáš Brzek, vedoucí odboru školství, kultury a sportu města Most, Ing. Stanislav Děd, ředitel Oblastního muzea v Chomutově, Mgr. Andrea Löblová, zastupitelka města Chomutov. Pro zvláštní cenou byly ještě volné vstupenky na Městskou věž v Jirkově, které darovalo KVIZ Jirkov. Všem zapojeným žákům gratulujeme a věříme, že si každý z nich odnesl zážitek a zkušenosti, které se jim budou hodit, ať už se pro ně stane orální historie „jen“ volnočasovou aktivitou, či životním posláním.