Týmy ze Semil a okolí úspěšně završily další ročník Příběhů našich sousedů

Plný sál semilského kina přihlížel ve čtvrtek 7. března závěrečné prezentaci pěti žákovských týmů ze Semil, Turnova a Jilemnice. Ty zaznamenaly příběhy pěti pamětníků na události 20. století, které zpracovaly do filmových či zvukových reportáží. Semilské školy se do projektu zapojily už pošesté, letos poprvé mezi sebou nesoutěžily.

Žáci a žákyně zpovídali například bývalého ředitele semilské nemocnice Miroslava
Holuba, který se zapojil do revolučního dění v roce 1989. Dalšími pamětníky v letošním ročníku Příběhů našich sousedů byl pedagog a prezident pěveckého sboru Jizeran Jaroslav Vávra či vyhlášený opravář televizorů František Tomíček. Týmy z Jilemnice a Turnova zase zpracovaly příběhy Jiřího Hübnera a Milana Soukupa, jejichž rodiny přišly v 50. letech o své polnosti.

Slavnostního odpoledne se kromě žáků, pedagogů a pamětníků zúčastnili zástupci organizace Post Bellum, město Semily reprezentovali starostka Lena Mlejnková a místostarosta David Pražák, za Liberecký kraj dorazil náměstek pro školství Jiří Čeřovský. Odborná porota, složená z reportérky Českého rozhlasu Jany Švecové, historika semilského muzea Tomáše Chvátala a pedagožky z Lomnice nad Popelkou Lenky Morávkové, poskytla žákům zpětnou vazbu k vytvořeným reportážím i prezentacím.

Závěrečným večerem provázela Anežka Petrová, která má bohaté zkušenosti s koordinovaným předchozích ročníků. O hudební doprovod se postarali Jan Jareš a Josef Čerpl. Projekt finančně podpořilo město Semily a Liberecký kraj. Hodnotné ceny poskytli místní sponzoři: kino Jitřenka Semily, SUNDISK, Kuršel Family Foundation, kavárna Klid a knihkupectví Křižovatka.