Žáci představili výsledky své práce v Ballingově sále Národní technické knihovny.

Ve středu 16. 3. 2016 proběhla za přítomnosti dětí, učitelů, pamětníků a zástupců městské části i Post Bellum v Ballingově sále Národní technické knihovny v Dejvicích závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů na Praze 6. Žáci z dvanácti základních škol na Praze 6 během ní představili životní příběhy třinácti pamětníků, s nimiž se v průběhu podzimu setkali.

Děti nahrály pamětnické vzpomínky, doplnily je vlastním pátráním v historických materiálech a následně vše dokumentaristicky zpracovaly.

Výstupy půlroční práce dvou až pětičlenných reportážních týmů i jejich vystoupení na závěrečné prezentaci pak hodnotila odborná porota. Zasedli v ní učitel a historik Milan Ducháček, pracovník Ústavu dějin UK a Archivu UK Jakub Jareš a novinář Ondřej Nezbeda. Rozhodování porotců nebylo jednoduché. Jako nejlepší nakonec vyhodnotili výstupy týmu ze ZŠ Hanspaulka, který zpracoval vyprávění novináře, skauta a politického vězně Jiřího Navrátila. Na druhém místě se umístili žáci ze ZŠ náměstí Svobody se svým zpracováním vzpomínek paní Heleny Brabencové na období Protektorátu. Třetí místo obsadily dva týmy: žákyně ze ZŠ Norbertov, které zdokumentovaly osudy undergroundového umělce a emigranta Jaroslava Neduhy, a tým ze ZŠ Dědina, jehož členové se zabývali příběhem disidentky a umělkyně Ivy Vodrážkové.

Všechny zúčastněné týmy dotáhly své snažení do konce a odvedly skvělou práci!