Pamětnické příběhy z Poličska a Morašic vyslechli návštěvníci závěrečné prezentace v Divadelním klubu v Poličce.

Do projektu se zapojilo šest týmů ze základních škol z Poličky, Lubné, Trstěnice a Morašic – konkrétně ZŠ Masarykova Polička, ZŠ Lubná – Sebranice, ZŠ a MŠ Trstěnice a Masarykova ZŠ Morašice.

Týmy prezentovaly své výstupy formou rozhlasových a televizních reportáží. Jako první zazněl příběh Zdeňka Kvasničkové z Lubné. Následoval pohnutý příběh Antonína Proška, jenž popisoval vysídlení kulackých rodin. Anežka Kynclová vzpomínala na okupaci v roce 1968 a Josef Pittner zase na konec druhé světové války. Poličský pamětník Oldřich Černý vyprávěl o zabrání rodinné cukrárny a navázání na rodinnou tradici. Jako poslední vyslechli účastníci závěrečné prezentace příběh Petra Kučery.

Podvečerem provázel moderátor Lukáš Peška. Odbornou porotu, která každému týmu poskytla zpětnou vazbu, tvořili Světlana Češková – bývalá vedoucí odboru školství a kultury ve Svitavách, Václav Frömmel – historik, spisovatel a organizátor kulturních akcí, a Bob Fliedr – hudebník, novinář a spisovatel.

„Prezentace všech šesti žákovských týmů byly dobře připravené a nápadité – od až dojemné polohy týmu uvádějícího životní příběh Antonína Proška (připomínka rodin, které byly z Poličska a Litomyšlska vyhnány v 50. letech jako kulaci + působivá baletní kreakce jedné z žákyň) po vtipné výstupy prezentující příběhy Petra Kučery a Oldřicha Černého,“ uvedl Bob Fliedr.

Za finanční podporu děkujeme městu Polička a dalším výše uvedeným obcím a školám. Prezentace byla nejen přehlídkou skvěle odvedené práce žáků a pedagogů, ale také důstojnou připomínkou osudů lidí, kteří formovali naši společnou minulost. Atmosféra večera byla dojemná i inspirující a opět potvrdila, jak důležité je naslouchat příběhům těch, kteří byli svědky dějinných událostí 20. století.

Všechny žákovské výstupy jsou ke shlédnutí zde.