Poděbrady hostily závěrečnou prezentaci projektu Příběhy našich sousedů. Mladí dokumentaristé představili osudy šesti pamětníků.

V pondělí 15. června 2026 se v Městské knihovně Poděbrady uskutečnila závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů pro region Poděbradska a Nymburska. Během slavnostního podvečera představilo šest týmů žáků a studentů výsledky několikaměsíční práce, během níž zaznamenávali vzpomínky místních pamětníků. 

Podvečer zahájil moderátor Jan Navrátil, o hudební doprovod se postarala Tereza Rychecká. Přítomné přivítal starosta Poděbrad Roman Schulz. Následovaly prezentace jednotlivých týmů, které publiku přiblížily životní příběhy šesti výjimečných osobností z Poděbrad a Nymburka. 

Studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce zpracovali životní příběh Petra Plaňanského, pastora, fotografa a přechodného pěstouna, který ve svém vyprávění vzpomínal na život v době normalizace a odpor vůči tehdejšímu režimu. 

Žáci ZŠ T. G. Masaryka Poděbrady představili dva pamětníky. Petr Černohorský vyprávěl o dětství poznamenaném srpnovou okupací a o své cestě k učitelství, které se věnuje více než třicet let. Eva Holubová se podělila o svůj příběh plný životních zkoušek, odvahy a optimismu, díky němuž dokázala překonat i velmi těžké životní situace. 

Tým ze ZŠ Václava Havla Poděbrady zdokumentoval život Jaroslava Červinky, bývalého starosty Dymokur i Poděbrad, jehož životní dráhu významně ovlivnil střet s komunistickým režimem. 

Studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad představili Evu Hamplovou, která svůj profesní život zasvětila práci s dětmi a mládeží a stála u vzniku Domu dětí a mládeže Symfonie v Poděbradech. 

Velký zájem publika vzbudil také příběh Věry Veverkové, který zpracoval tým z Knihovny Nymburk. Pamětnice přiblížila atmosféru předválečného Nymburka, období druhé světové války i osudy své rodiny po nástupu komunistického režimu. 

Výjimečnost letošního ročníku podtrhla skutečnost, že se slavnostního večera zúčastnili všichni pamětníci, jejichž příběhy byly prezentovány. Setkání provázela přátelská atmosféra, radost ze společného shledání i silné emotivní momenty. Po skončení prezentací poděkovala učitelům Olga Strnadová a porota ve složení novinářka Lucie Drobík Kolářová, historik Pavel Fojtík a pedagožka Pavla Vokálová poskytla týmům cennou zpětnou vazbu. 

Pamětníci, učitelé i žáci si z akce odnesli také milé poděkování od měst Poděbrady a Nymburk v podobě hodnotných knih a drobných dárků. Nechybělo občerstvení, společné fotografování ani prostor pro neformální rozhovory mezi žáky, pedagogy, pamětníky a hosty.

Projekt Příběhy našich sousedů opět ukázal, že příběhy lidí z našeho okolí mají sílu spojovat generace, otevírat důležitá témata a pomáhat mladým lidem lépe porozumět historii prostřednictvím konkrétních lidských osudů.