Naprosto jedinečná atmosféra panovala ve zcela zaplněném historickém sále CEROPu v samém srdci Kolína ve středu 7. 6. 2023 v odpoledních hodinách.  Příběhy 7 pamětníků spojených s Kolínskem na závěrečné prezentaci představili žáci čtyř základních škol (6. ZŠ Kolín (Ovčárecká), ZŠ Týnec nad Labem, ZŠ Cerhenice a 1.zš Kolín (Bezručova).

Před zcela zaplněným sálem pronesli úvodní slovo magistr Petr Kesner za město Kolín a místostarosta a zároveň ředitel základní školy magistr Hynek Radouš z Týnce nad Labem a pak už všichni mohli sledovat amatérský dokumentární film o průběhu půlročního projektu Příběhy našich sousedů, který slavnostní prezentací žákovských prací vrcholí. 

Díky němu měli diváci možnost se dozvědět, co všechno předcházelo slavnostním prezentacím výsledků práce týmů. Vše začalo oslovením žáků, vytvořením týmů, které následně přemýšlely o tom, koho oslovit s prosbou, aby se stal „jejich“ pamětníkem. Na workshopech se pak žáci dozvěděli, jak nahrávat a hlavně vést rozhovor, jak z něho vybrat to, co jim přijde nejzajímavější a sestavit to do příběhu. Týmy měly možnost navštívit zajímavé exkurze v archivech a hlavně na odborných multimediálních workshopech finalizovat příběhy života pamětníků.

Nakonec žáci pod vedením svých skvělých pedagogů vytvořili video a audio reportáže, u kterých někdy mrazí, jindy pláčete, ale také se dozvídáte o úplně běžných součástech života v totalitě, který pamětníci ve svém vyprávění sdíleli s žáky.

Na pódiu CEROPu pak seznamovali publikum s tím, proč si jejich reportáže pustit, co se do nich nevešlo a jaká účast v celém projektu vlastně byla. Při prezentacích tak žáci třeba instalovali na pódium mini výstavu děl týneckého výtvarníka a účastníka protestů proti vstupu okupačních vojsk v srpnu 1968 Emanuela Šmída, nebo rozmlouvali s andělem strážným téměř stoleté cerhenické občanky Zdeňky Balšánkové. Deváťáci z 6. zš Kolín s námi sdíleli zjištění, že i válečné období může být dítětem prožíváno jako docela normální, zato nástup komunistů k moci už jejich pamětnici paní Pilařovou zastihl jako téměř dospělou a výrazně ovlivnil celý její život. Naopak příběh Jiřího Lustiga, dítěte z česko-židovské rodiny, je nejtragičtější právě v té části, která se odehrává za druhé světové války.

Středeční odpoledne se neslo v příjemné atmosféře, radosti z mezigeneračních setkání a vzájemného respektu. Zástupci měst, pamětníci, jejich rodinní příslušníci, pedagogové, spolužáci a široká veřejnost měli po prezentacích žáků jedinečný kulturní zážitek, když vystoupila operní pěvkyně Diana Horká ze Záboří nad Labem. Na úplný závěr pak odborná porota ve složení Miroslava Jouzová, Lída Charvátová a Jana Kutíková týmům sdělila své postřehy k jejich práci. Podle zájmu žáků i pedagogů o zpětnou vazbu, pro ně byla velmi cenná a žádaná. Uvidíme, kolik z nich náš projekt natolik oslovil, že se moderním dějinám budou věnovat i při dalším studiu a třeba i budoucí profesi.

Obrovský dík patří Městu Kolín, Městu Týnec nad Labem, Záboří nad Labem, Cerhenicím, Knihovně Kolín, Knihovně Nymburk , Chocoland Kolín, společnosti JLV a dalším partnerům za podporu a dary pro žáky, pamětníky i pedagogy.

Autorem fotografií je David Růžička.