Praha 3

Slavnostní závěrečný ceremoniál z Prahy 3

Slavnostní závěrečný ceremoniál z Prahy 3

zakončení prvního ročníku projektu Příběhy našich sousedů
V úterý 25. září 2012 se v prostorách armádního muzea Vojenského historického ústavu poprvé veřejnosti představily výsledky žákovského dokumentačního projektu Příběhy našich sousedů. [více »]
Eduard Marek

Eduard Marek

ZŠ Chelčického

Zajímaly nás ty čistě lidské pohnutky, které ho vedly k tomu, nezavírat oči nad politickou skutečností a angažování se s vědomím ohrožení vlastního života či života svých blízkých. Chtěli jsme pocítit kontakt skutečného člověka s tou velkou historií, o které se učíme v hodinách dějepisu.

[více »]
Jaroslav Staněk - vítězná práce z Prahy 3 (2012)

Jaroslav Staněk - vítězná práce z Prahy 3 (2012)

Gymnázium Na Pražačce, Praha 3

Žádné další rány už se neozývaly, žádné kulky nepadaly k zemi (ani nikam jinam), byl klid a vzduch byl cítit spáleninou. A to byl konec války, tímhle skončila. Tedy, určitě pro „Vaškovu“ skautskou skupinku… v žižkovských ulicích – a v té, kde právě stáli, obzvlášť - bylo ticho, ve vzduchu dusno a v duších smutno.

[více »]
Heydrichiáda

Heydrichiáda

gymnázium Na Pražačce

„A teď samozřejmě je zajímavá tahle věc- ta otázka byla z mý strany. „Jako tatínku, proč žijeme? Proč my tady jsme dál?“ To je naprosto nepochopitelné, že jo. A otec to vysvětlil jednou věcí, která plně charakterizuje mentalitu a myšlení Němců. Řekl „V momentě, kdy dostali parašutisty a jejich mrtvá těla se objevila na dlažbě v Resslově ulici, akce byla zastavena“. 

[více »]
Pátrání po plukovníku Stanislavu Rejtharovi

Pátrání po plukovníku Stanislavu Rejtharovi

ZŠ Jaroslava Seiferta

Více jak tři hodiny uběhly a my jsme se loučili s dcerou hrdiny. A ještě jeden malý zážitek – to co zažíval Rejthar za války – poplach - jsme nechtěně zažili i my při naši besedě, kdy z ničeho nic byl vyhlášen cvičný požární poplach  a aniž bychom chtěli, jsme se v duchu přenesli i s paní Bezděkovou někam na letiště ve Velké Británii ve chvíli, kdy se rozezvučely sirény a letci naskakovali do svých strojů.

[více »]

Jiří Hejda z vyprávění dcery Jitky Matouškové

ZŠ Lupáčova

A dokonce advokát, který ho hájil, se dozvěděl, že jeden z nich dostane trest smrti, tak byl přesvědčený, že to dostane můj táta. Tak to řek mámě, ta přišla a skoro nemohla dojít, jak plakala, protože na Cibulku, kde jsme bydleli, se šlo do takového kopce nahoru.

[více »]
Antonín Špaček

Antonín Špaček

ZŠ Chmelnice

Vybrali jsme si Antonína Špačka, protože byl jeden z posledních přeživších 2. světové války, kteří bojovali na západní frontě za naši vlast. Byl jedním z tzv. „tragických hrdinů“, který ač statečně a odhodlaně bojoval proti fašistům, nedočkal se ve své vlasti zaslouženého uznání, stejně jako všichni jeho spolubojovníci ze západní fronty, kteří na počátku 50. let byli v různých politických procesech odsouzeni.

[více »]
Helena Šidáková

Helena Šidáková

ZŠ Chmelnice

Naším úkolem bylo objevit příběh nějakého pamětníka, natočit a zpracovat vyprávění. Šli jsme za paní Helenu Šidákovou, o které jsme věděli, že seděla dlouhé roky v komunistickém vězení.

Paní Heleně Šidákové je 86 let a byla odsouzena spolu se svým manželem a jeho rodinou v roce 1949. Helena dostala dvacet let, její manžel Zdeněk měl prožít celý svůj život za mřížemi, odsoudili ho na doživotí.

[více »]
Ladislav Snídal

Ladislav Snídal

ZŠ Chmelnice

Když byl Ladislav Snídal (alias SOBEK) získáván ke spolupráci, zpočátku váhal, ale poté souhlasil pod jednou podmínkou: bude pracovat tři měsíce a pokud nebude STB jeho práce vyhovovat, nebo nebude vyhovovat jemu samému, má právo odejít, nebo být propuštěn po těchto třech měsících… a byl.

[více »]
Bernard Kobierski

Bernard Kobierski

ZŠ Chmelnice

Mimo příběh jsme se zeptali, jestli má pan Kobierský nějakou historku.

,,No, historku, tam to bylo s prominutím o hubu,“ říká p. Kobierský, ale přece jen si na jednu vzpomene:

V Anglii musel chodit na mše a tam si ho oblíbil farář, který objížděl na mopedu vojáky, kterým pomáhal. Při společných obědech se Bernard učil odposloucháváním anglicky, a když se loučili, tak dostal Shakespearovu knihu.

[více »]