Brno

ZÁVĚREČNÁ PREZENTACE ŽÁKOVSKÝCH TÝMŮ Z BRNA-STŘED

ZÁVĚREČNÁ PREZENTACE ŽÁKOVSKÝCH TÝMŮ Z BRNA-STŘED

Fotografie ze slavnostního zakončení projektu Příběhy našich sousedů v Brně-střed
V úterý 24. června proběhla ve Společenském centru radnice městské části Brno-střed prezentace žákovských týmů jako vyvrcholení projektu Příběhy našich sousedů v Brně-střed. Slavnostního odpoledne se zúčastnilo na 60 hostů. Vystoupili žáci ze 4 místních škol, kteří představili 10 pamětnických příběhů. [více »]
Pavel Fried

Pavel Fried

Příběh židovského chlapce, jenž přežil koncentrační tábor - zpracovaly žákyně ZŠ a MŠ Kotlářská 4 Brno

Pavel Fried byl ze začátku s matkou, později pak s chlapci, kteří byli umístěni do bývalé školy. Obývali zde jednotlivé třídy. V každé třídě bylo zhruba 42 chlapců, kteří spali ze začátku pouze na slamnících, později na třípatrových palandách. 

[více »]
Dalibor Coufal

Dalibor Coufal

Život s cejchem Pétépáka - zpracovaly žákyně ZŠ a MŠ Kotlářská 4 Brno

Když k útvaru PTP nastoupil, což bylo roku 1953, řekli mu, že služba zde není na konkrétní časový úsek, což pro něj v tu chvíli znamenalo, že zde může být jakkoli dlouho. V dolech v Kladně ale chytil žloutenku, a proto byl po pouhých 16 měsících propuštěn.

[více »]
Milena Blatná

Milena Blatná

Dívka, která pomáhala vězňům - zpracovali žáci ZŠ Bakalovo nábřeží 8 Brno

"Rodina nevěděla, co je s nimi, oni nevěděli, co je s rodinou."

[více »]
Václav Málek

Václav Málek

Staří, ale přesto bohatí - příběh Václava Málka - zpracovali žáci ZŠ a MŠ Křídlovická 30b Brno

"Loučíme se, abychom se jednou zase znovu shledali."

[více »]
Stanislav Bodlák

Stanislav Bodlák

Příběh rodiny Bodlákových - zpracovali žáci ZŠ a MŠ Křídlovická 30b Brno

Protože byl otec bývalý legionář a bratr byl v zahraničním odboji. Celá rodina Bodlákova byla zatčena v Akci „ E“ otec a matka Stanislava byli zatčeni doma nad ránem, sestru Alici zatkli v práci a pana Stanislava přímo ve vyučování na půmyslové škole. Odvezli je na Právnickou fakultu, kde bylo sídlo gestapa a dopravili je do věznice "Pod kaštany" na Veveří. V Brně zůstal až do března 1943 odkud jel do Svatibořic, kde se potkal po více jak půl roce se svou matkou a sestrou. Jeho otec byl měsíc před ním odvezen do Osvětimi.

[více »]
Alena Tichá

Alena Tichá

Alena Tichá o svém otci Oldřichu Zarembovi - zpracovaly žákyně ZŠ a MŠ Křídlovická 30b Brno

"Po chycení velitele Ulrycha (kterého poté popravili v sekyrárně na Pankráci) chtěl utéct za hranice, jenomže to selhalo a kamaráda, který mu doklady opatřil a sám si udělal svoje chytili v Německu. Někdo z nich ale musel mluvit, protože tatínka zatklo gestapo v lednu roku 1941. V noci prohledali celý náš dům, našli zbraně (to mu dost zhoršilo situaci při jeho zatýkání), ale ty nejdůležitější listiny nenašli. Víš, Venouši, kde to bylo schované? Ve skříni s pojistkami."

[více »]
Vlasta Černá

Vlasta Černá

Příběh dívky ukrývající kněze před StB - zpracovali žáci ZŠ Bakalovo nábřeží 8 Brno

„Byla to jedna velká hrůza, protože ta místnost byla malá, to byly moje malé kroky 3x4. Větrat se tam vůbec nedalo, protože nebylo kam.”

[více »]
Emil Boček

Emil Boček

Mladík, který bojoval v mracích za vlast - zpracovali žáci ZŠ Bakalovo nábřeží 8 Brno

Už odmala chtěl být pilotem. Vždy si v ručních pracích sestavoval letadýlka. Blízko jeho domu bylo letiště, a proto jako kluk do tohoto prostoru velmi často chodil se svými kamarády. V šestnácti letech odešel z domu, aby bránil svoji vlast. O jeho odchodu věděl pouze nejstarší bratr. Jeho matka si myslela, že jede s kamarády lyžovat. V bojích neměl nikdy strach, že zemře. Vždy říkal: „Ať už někdo umře, nebo ne, nebudu to já.“ 

[více »]
Mojmír Babušík

Mojmír Babušík

Chlapec, který se odmítl smířit s komunismem - zpracovali žáci ZŠ Bakalovo nábřeží 8 Brno

„Tam se pracovalo na 3 směny, takže podle toho se muselo pracovat, vstávat a spát a tomu jsme byli přizpůsobení. Když měl po té směně a najedl se, tak aby nezlenivěl, šel na další brigádu no… takže vyčerpanost prací byla maximální."

[více »]