Projekt se nám postupně více a víc rozrůstá! V roce 2014 se ho účastnilo 5 týmů, o rok později 6 a letos dokonce 8! Žádná semilská škola nezůstala nezapojená.

V úterý 14. března 2017 v sále Kina Jitřenka vyústil tento půlroční projekt slavnostní závěrečnou prezentací, při které každý tým představil divákům příběh jednoho pamětníka a podělil se o své zkušenosti s projektem. Výstupy dětí byly skvěle připravené a velmi nápadité – jedna prezentace byla například doplněna o pixelaci zachycující setkání s pamětnicí, jiný tým nazkoušel divadelní výstup, další tým přednášel báseň, kterou složil pamětník. Zkrátka letošní ročník byl opravdu vydařený a nasadil laťku hodně vysoko.

Slavnostního odpoledne se kromě žáků, pedagogů a ředitelů zapojených škol, zúčastnili zástupci města Semily a společnosti Post Bellum, většina pamětníků a také mnoho diváků z řad veřejnosti. Diváci se do kina téměř nevešli.

Odborná porota složená z historičky Barbory Kreuzerové, pedagoga Jaroslava Vávry a žurnalistky Renaty Coufalové opět neměla rozhodování vůbec jednoduché, dle jejich soudu by si každý tým zasloužil uznání. Nakonec porota ocenila tyto 3 týmy:

1.místo obsadil  tým ze ZŠ Dr. Františka Ladislava Riegra ve složení Šárka Tulachova, Jaroslava Jirůtková, Jitka Hubařová a Pavla Zamastilová, které pod vedením paní učitelky Jany Hejdukové citlivě a pečlivě zpracovaly příběh ukradeného dětství pamětníka Vladimíra Zemana.

2.místo obsadil také tým ze ZŠ Dr. Františka Ladislava Riegra ve složení Lucie Ročárková, Karolína Frisová, Tereza Babková, Anežka Bažantová, Dita Bartůšková a Josef Novotný, kteří pod vedením paní učitelky Denisy Šimonové zpracovali příběh charismatické dámy s židovskými kořeny Heleny Glancové.

3. místo obsadil tým z Waldorfské základní školy ve složení David Mach, Johana Hoffmannová, Viktorie Židlíková, Adam Rauš a Matyáš Malina, kteří pod vedením pana učitele Tomáše Chvátala zpracovali příběh vynikajícího učitele Jaroslava Dejmka, který po roce 68 skončil v třídírně brambor.

Do projektu se dále zapojily týmy z Gymnázia Ivana Olbrachta, Základní školy Ivana Olbrachta a navíc jeden nesoutěžní tým z Waldorfské střední školy. Doufáme, že si z tohoto projektu zúčastnění žáci odnesli mnoho zkušeností do života a že je bude zaznamenávání orální historie bavit i nadále.

Děkujeme všem zúčastněným za příjemnou atmosféru, kterou se podařilo při závěrečné prezentaci vytvořit. Byl to krásný zážitek! Také děkujeme městu Semily, Kinu Jitřenka, Čajovně u Robinsona, Knihkupectví Křižovatka a společnosti Post Bellum za dárky a poukazy pro zúčastněné týmy.