- Fotografie 37
- Video 0
- Audio 0
V pondělí 31. března od 17 hodin se v budově Západočeské univerzity v Jungmannově ul. 1 v učebně JJ 126 uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Projekt veřejnosti představil vzpomínky šesti pamětníků z Plzně a jejího blízkého okolí, v jejichž vyprávění se jedinečným způsobem odrážejí dějinné události 20. století.
Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojilo celkem šest žákovských týmů z plzeňských ZŠ a jeden studentský tým z gymnázia. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci z 1. ZŠ, 13. ZŠ, Masarykovy ZŠ, ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov, ZŠ Starý Plzenec a studenti Gymnázia Františka Křižíka. V průběhu šesti měsíců natáčeli nejprve vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představili právě na slavnostní prezentaci v posledním březnovém dni.
Pamětníci ve svém vyprávění kromě vlastní osobní historie postihli často také vývoj různých pracovních odvětví na pozadí přerodu totalitní společnosti v demokratickou. Děti zpovídaly významného plzeňského architekta Ing. arch. Jana Soukupa, který se rozpovídal o vzniku soukromého podnikání v oblasti architektury po roce 1989, nebo lékárnici RNDr. Janu Řehulovou, dnes majitelku např. známé plzeňské lékárny U Bílého jednorožce na Naměstí Republiky. Rozhovor vedli rovněž s pedagožkou a bývalou ředitelkou ZŠ v Plzni-Božkově Mgr. Bc. Hanou Stýblovou, která se po revoluci zasadila o proměnu profese učitelství v duchu demokratických hodnot. O transformaci této profesní oblasti v porevolučních časech usilovala také další pamětnice – pedagožka Zdeňka Matějková, kterou zpovídali žáci ZŠ Starý Plzenec. Útrapy spojené s vlastnictvím domu, prožité během totalitních režimů 20. století, studentům GFK svěřila bývalá zaměstnankyně Škodových závodů Dana Schreiterová. Žáci Masarykovy ZŠ naslouchali sympatizantce hnutí woodcraft, trampce a občanské aktivistce Věře „Strunce“ Náhlíkové a jejím vzpomínkám hlavně na studentské protesty roku 1989.
V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení: Alice Trefná (pedagožka), Jiří Sankot (historik), Petr Vrobel (novinář) posoudila díla žáků i jejich prezentace před publikem. Porotci ve své zpětné vazbě vyzdvihli nápaditost všech školních týmů i jejich práci s informacemi. Ty děti podrobily kritickému zhodnocení, vybraly z nich nejrelevantnější údaje a uspořádaly je do nového mediálního tvaru, který se nejvíce blíží žánru reportáže.
Do prostor ZČU v Jungmannově ulici na prezentaci zavítalo velké množství diváků. Mezi učiteli, dětmi a jejich příbuznými nechyběli zástupci Post Bella, finančních partnerů projektu ani novinářů. Akce vzbudila zájem např. u televize ZAK, která o ní natočila a následně odvysílala kratší sestřih.
O skvělou atmosféru během večera se kromě všech zmíněných postaral náš pohotový moderátor Jaroslav Kůla. I díky jeho podpoře všechny týmy zvládly svou prezentaci, jako kdyby se před publikem pohybovaly každý den.
Všichni přítomní si mohli v průběhu akce poslechnout příjemné tóny hry na mandolínu nadaných žáků hudebníka, mediálního tvůrce a pedagoga Petra Vrobela, který během večera bravurně střídal působení v několika rolích, a to téměr současně. J Vystoupil jako porotce, se svými mladými svěřenci v roli hudebního pedagoga a od vedení města Starý Plzenec přijal také úlohu jej na akci zastoupit.
Všem zmíněným a zúčastněným děkujeme za podporu a realizaci této akce. Speciální dík patří hlavnímu finančnímu partnerovi tohoto podzimního běhu projektu: MAP I OP JAK pro území Plzeň.
Děkujeme!
Fotografie




































