Žáci představili výsledky své práce v aule novopackého Gymnázia.

Ve čtvrtek 11. června v aule novopackého Gymnázia vyvrcholil půlroční projekt Příběhy našich sousedů slavnostní závěrečnou prezentací, při které týmy představily zpracování příběhů pamětníků a vůbec celou svoji práci na projektu. Slavnostního odpoledne se zúčastnili nejen žáci, ale také jejich učitelé, ředitelé škol, zástupci města a Post Bellum, všichni pamětníci i diváci z řad veřejnosti.

Odborná porota složená z novináře Martina Žantovského, pedagožky Kateřiny Jarošové a archivářky Daniely Coganové obodovala práce žáků zveřejněné zde na webu a při slavnostní prezentaci rozdala zbytek bodů a rozhodla, které týmy se umístí na prvním až třetím místě.

1. místo obsadil žákovský tým ze ZŠ Husitská pod vedením paní učitelky Jiřiny Rešové. Tým zpracovával příběh novopackého kronikáře Jaroslava Vágenknechta, který dětem vyprávěl hlavně o tom, jaké to v Nové Pace bylo za druhé světové války. Děti jeho příběh zpracovaly formou nápadité videoreportáže podkreslené vlastním komiksem. Hlavní výhrou je chytrý telefon pro každého, díky kterému mohou děti nadále zůstat ve spojení s Pamětí národa prostřednictvím mobilní aplikace Místa paměti národa. Dále si děti odnesly volné vstupenky do novopackého bazénu a další drobnosti.

Na 2. místě se umístil tým z Gymnázia, který vedl pan učitel Ladislav Kodym. Svůj příběh týmu vyprávěla paní Doris Broulová, která jako jediná z její rodiny přežila holocaust. Tým zpracoval videoreportáž, podařenou powerpointovou prezentaci a životopis paní Broulové. Publikum nadchnul přednesem básně na motivy života paní Broulové s hudebním doprovodem. Žáci byli oceněni mimo jiné velkokapacitní flashkou, volným vstupem do bazénu, knihou a dalšími drobnými cenami.

3. místo obsadil tým složený ze žáků osmé třídy ZŠ Husitská pod vedením paní učitelky Danety Svobodové. Tým zpracovával příběh paní Blanky Čílové, manželky politického vězně. Děti vytvořily profesionální rozhlasovou reportáž, na slavnostním odpoledni předvedly nejen powerpointovou prezentaci s audio ukázkou, ale také portrét paní Čílové, jehož autorkou je jedna ze žákyň. Žáci si odnesli velkokapacitní flashku, volný vstup do bazénu, knihu a další drobnosti.

Všichni žáci, kteří se do projektu zapojili, obdrželi certifikát, kalendář Post Bellum, CD Příběhy 20. století, knihu Střípky z novopacké historie, kompas a další drobnosti jak od Post Bellum, tak od města Nová Paka.

Děkujeme všem zúčastněným za příjemné odpoledne a věříme, že žáky práce na projektu bavila, a že si z něj odnesli mnoho užitečného.