V roce pandemie a přesto naživo!

Závěrečná prezentace byla letos pro žáky a studenty opravdu krajně „závěrečná“. Konala se těsně den před vysvědčením – posledního pamětníka jsme totiž kvůli ztíženým podmínkám během pandemie natáčeli a stříhali až v polovině června. O to větší překvapení pro nás bylo vydařené slavnostní odpoledne, na které se všechny týmy stihly připravit i vedle mnoha dalších aktivit spojených s koncem školního roku.

Jelikož nebylo možné ve venkovních prostorách Letní scény použít projektor, měli žáci situaci o to těžší, že si nemohli připravit power pointové prezentace, a museli se tak vrátit ke klasičtějšímu pojetí za pomoci plakátů. Prezentace tudíž proběhla v nádechu vysokoškolských konferencí, kdy týmy představovaly „výsledky svého výzkumu“.

Letošek byl přelomový i v dalším směru. Vedle jabloneckých týmů se k nám přidaly nové školy ze širšího Jablonecka: ZŠ Rychnov u Jablonce, ZŠ Janov a ZŠ Pěnčín. Dohromady se tak sešlo deset soutěžních týmů, které natočily sedm audioreportáží a tři videoreportáže. Porotu ve složení novinářky Českého rozhlasu Lucie Fürstové, vlastivědného badatele, spisovatele a publicisty Marka Řeháčka a pedagoga a zastupitele Lučan Zdeňka Zoubka čekal nelehký úkol zvolit dva vítězné týmy v audiu a jeden ve videu.

Slavnostní odpoledne stejně jako v prvním roce běhu moderoval herec Ladislav Hampl, který v úvodu předal slovo panu starostovi Rychnova Tomáši Levinskému, jenž nám letos dal tip na tři skvělé rychnovské pamětníky. Dále promluvil pan Petr Uhrík, koordinátor rozvoje vzdělávacích programů v Post Bellum.

Žáci si následně zkusili nelehkou disciplínu prezentování bez jednoduchého „přecvakávání slidů“ a museli tak kreativně využít své nápadité plakáty. Po představení posledního pamětníka nám při poradě poroty zahrál kytarista Tomáš Doktor písně Karla Kryla „Salome“ a „Děkuji“, které byly věnovány i jako vzpomínka hudebníkovi Janu Krajníkovi, který zemřel během koronavirové pandemie.

Před vyhlášením vítězů porota nejdříve zhodnotila téměř roční práci žáků a studentů a hned poté paní Zdena Květová za magistrát vyhlásila 2. místo v audiu. To vyhrál tým paní Jaroslavy Patkové ze ZŠ Rychnov pod vedením paní učitelky Martiny Dvořákové. První místa letos přišla vyhlásit opět paní Lenka Klimentová z České mincovny. V kategorii videa zvítězil dívčí tým pana Siegfrieda Weisse ze ZŠ Antonína Bratršovského. Ze stejné školy pak první pomyslnou příčku obsadil chlapecký tým s příběhem paní Margity Hanischové; oba pod vedením pana Miroslava Jirků. Je pěkné, že se tímto vítězstvím pomyslně prolnula předválečná historie pokojného soužití českého a německého obyvatelstva, neboť oba pamětníci pocházejí z místních původně německých rodin, které měly to štěstí, že nebyly odsunuty.

S prázdnou ovšem neodešli ani zbylí žáci a odnesli si funkční a pěkné dary útěchy od Nadace JABLOTRON. Všechny zúčastněné týmy navíc získaly od pana Karla Janouška, majitele největšího soukromého Muzea obrněné techniky ve střední Evropě, volňásky na vstup na celé léto.

Na závěr se žáci spolu s pamětníky a učiteli sešli na podiu ke společnému focení a poté se vydali zblízka si prohlédnout výstavu povedených žákovských posterů.

(autor fotek: Zbyněk Cincibus)