Znojmo je město na hranici. Ve 20. století přišlo o své německé i židovské obyvatele. Za jeho humny komunistické Československo vybudovalo Železnou oponu. Na konci osmdesátých let do něj jen nesměle přicházely změny Sametové revoluce a nyní se z periferie pomalu stává centrem prosperujícího příhraničního regionu. Jak tyto změny vnímali přímo obyvatelé města a jeho okolí budou letos už podruhé zkoumat žáci 8. a 9. tříd v rámci projektu Příběhy našich sousedů.

Do projektu se letos zapojí šest týmu. Studenti se nejdříve promění v historiky a dokumentaristy. Jejich úkolem bude vybrat pamětníka a zaznamenat jeho příběh. Pak na ně čeká výzva zkušenosti konkrétních lidí předat ostatním. Jako prostředek jim k tomu bude sloužit audioreportáž, komiks nebo třeba animovaný film. V rámci našeho projektu se naučí základní postupy v některém z těchto žánrů. Vyvrcholením pak bude veřejná prezentace jejich práce na jaře roku 2023.

Všechny reportáže, životopisné texty a fotografie nasbírané v rámci projektu zveřejníme během léta na tomto webu. Vzpomínky pamětníků zaznamenané dětmi se stanou součástí archivu Paměti národa a budou tak uchovány pro další generace.