V pátek 20. června se konala v Národním zemědělském muzeu na pražské Letné slavnostní závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů, na které žáci a žákyně základních škol z Prahy 7 představili životní příběhy 8 pamětníků.

Celé slavnostní odpoledne zahájila moderátorka Anežka Petrová, která potom i dále celou akcí provázela. Úvodního slova za Prahu 7 se ujal starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Diváky v sále přivítala za Post Bellum Dominika Kopčiková, vedoucí vzdělávání Post Bellum.

Do projektu se zapojilo celkem osm žákovských týmů ze základních škol z Prahy 7 (ZŠ Františky Plamínkové, ZŠ Strossmayerovo náměstí a ZŠ Korunovační). Žáci pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění a zpracovali je do velmi zdařilých rozhlasových reportáží.

Děti zpovídaly například sociologa a fotografa Rudolfa Šmída, který byl vždy v opozici ke komunistickému režimu, i když to s sebou neslo řadu potíží při studiu i zaměstnání. Svému povolání se mohl začít věnovat až po sametové revoluci. Proti komunistickému režimu vystupovali i další pamětníci. Ilja Černý se aktivně účastnil událostí Pražského jara, podepsal manifest „Dva tisíce slov“ a spolupracoval na organizaci „Vysočanského“ sjezdu KSČ. Jan JandaIvan Spěvák měli kvůli svým tatínkům špatný kádrový profil a nechybělo mnoho a nevystudovali by. Oběma se to nakonec podařilo a po sametové revolici se chvíli věnovali politice. Ivan Spěvák jako starosta Prahy 1 a Jan Janda jako zastupitel Teplic. O tom jaké to je mít špatný kádrový profil ví i flétnistka Magdalena Tůmová Bílková, která žila v rodině stíhané režimem, kvůli tomu, že její dědeček byl továrník. Před nespravedlností komunismu se utíkala k hudbě, která se stala i její profesí. Utéci chtěla i lékařka Klára Novotná, která na 3 měsíce emigrovala do Francie. Stesk po rodině ji ale donutil k návratu. Věra Voženílková po rané ztrátě maminky vyrůstala v útulku sv. Josefa na Vinohradech a dětství trávila v péčí řádových sester. Prožila zde druhou světovou válku i komunistický převrat. Navzdory nelehkým začátkům se ji podařilo vybudovat si stabilní život. O druhé světové válce měla co vyprávět i Kitty Pavelková, která se narodila do smíšené rodiny a nevyhnula se tak protižidovským repersím i transportu do Terezína. V Terezíně se naštěstí po třech měsících dočkala osvobození.  

Životní osudy pamětníků a pamětnic i vlastní práci posledních měsíců představily týmy před zraky zástupců MČ Praha 7, učitelů, spolužáků, pamětníků, rodičů a přátel a samozřejmě před porotou, která hodnotila nejen rozhlasové reportáže, ale také jejich živá vystoupení. Odborná porota byla složená z Karla Tomka (ZŠ Mikoláše Alše, Praha-Suchdol), Jana Geiera (Archiv bezpečnostních složek) a Jitky Míčkové (Post Bellum). Protože projekt není soutěžní, porota nevybírala 3 nejlepší týmy, ale poskytla všem individuální zpětnou vazbu na jejich práci. Porotci chválili o sto šest, ale také neváhali poradit žákům, na čem by bylo dobré ještě zapracovat.

Všechny zúčastněné týmy odvedly skvělou práci a zaslouží si ocenění za vynaložené úsilí, stejně jako učitelé, kteří jim poskytovali pomocnou ruku a projektem je provedli. Velké díky patří i pamětníkům, kteří žákům svěřili své životní příběhy a umožnili tak jednotlivým výstupům vůbec vzniknout.

Kromě slov díků a bouřlivého potlesku, kterým účastníky ocenilo publikum, dostali všichni výše jmenovaní i věcné dary od sponzorů projektu. Děkujeme těmto lokálním partnerům: OC Stromovka, Alza.cz, Centrum současného umění DOX, Kytky od Pepy, Národní galerie Praha, Národní technické muzeum, Pod 7 kilo, La Formaggeria Gran Moravia Milady Horákové, Papírnictví Letná, Bowling Radava, Kaš-mi-daš a Mercuria Laser Game. Hmotné dárky poskytla i MČ Praha 7.

Autorem fotografií je David Růžička.