- Fotografie 16
- Video 0
- Audio 0
Syn jedné z nejmladších lidických žen, majitel řepského statku, velitel dobrovolných hasičů v Řepích, první česká generálka nebo zoolog a cestoval. To je pět příběhů, které objevili žáci a studenti z Prahy 17 a Kladna.
Po dobu šesti měsíců se žákovské týmy spolu se svými učiteli ponořili do práce badatelů, redaktorů, spisovatelů a vypravěčů. Vyzpovídali pět pamětníků a jejich osudy pomocí reportáží, životopisů a fotografií předali široké veřejnosti.
Jejich snaha byla zakončena na slavnostní závěrečné prezentaci v aule ZŠ genpor. F. Peřiny. V úterý 24. června se v ní sešlo na 80 hostů, kteří bedlivě sledovali prezentace všech pěti týmů. Všudypřítomná nervozita se pomalu rozpouštěla s prvními prezentacemi. Na úvod byli představeni přítomní zástupci městské části Praha 17 a Středočeského kraje. Někteří z nich také pronesli pár slov o důležitosti projektu Příběhy našich sousedů. Navázala na ně zástupkyně neziskové organizace Post Bellum Dominika Kopčiková.
Jaké pamětníky žáci představili?
Ti z kladenského gymnázia si vybrali pana Miroslava Kalibu. Syna jedné z nejmladších židovských žen Miloslavy Kalibové a synovce nejmladší lidické ženy Jaroslavy Skleničkové. A také člena Spolku pro vytvoření památníku příslušníkům RAF z Lidic.
Základní školy z pražských Řep zastupovaly vždy dva týmy. První tým ze ZŠ Jana Wericha zpracoval příběh pana Zdeňka Hrdiny, řepského rodáka, hasiče, majitele statku a milovníka koní.
Druhý tým vyzpovídal pana Jana Farkače, zoologa, ekologa, cestovatele, ale také pedagoga a publicistu.
Žáci ze ZŠ genpor. F. Peřiny se velmi citlivě vrhli do příběhu první české generálky Lenky Šmerdové. Na závěrečné prezentaci nezůstalo jedno oko suché, když vzpomínala na návrat zemřelých vojáků z mise. Druhý tým z té samé základní školy se rozhodl zpracovat příběh pana Lubomíra Spálenky, který desítky let vedl řepské dobrovolné hasiče.
Všechny příběhy si můžeme poslechnout nebo zhlédnout na: https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-17-a-kladno/praha-17-a-kladno-2024-2025/
Po skončení prezentací týmy předali svým pamětníkům květiny a drobné dary. I sami však dostali dárky, za svou práci v projektu si je opravdu zasloužili!
Projekt je nesoutěžní, přesto i porota měla svou roli
Pak už ale nastal čas pro porotce – učitelku rakovnické základní školy Veroniku Mikešovou, historika Jaroslava Hájka a Romana Hájka, ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně.
Během jejich porady pozvala koordinátorka projektu Lenka Bělohradská na pomyslné pódium všechny čtyři učitele a učitelky (jedna paní učitelka vedla dva týmy).
Celé odpoledne svým hudebním vystoupením doprovázeli učitelé ze ZŠ genpor. F. Peřiny.
Celý projekt je nesoutěžní, a tak porota předala týmům zpětné vazby pouze ústně. Nikterak je nebodovala, snažila se doporučit, na co se příště více zaměřit a vyzdvihla, co se jim naopak povedlo. Odpoledne pak bylo završeno společným focením a občerstvením.
Děkujeme městské části Praha 17 a Středočeskému kraji za jejich finanční podporu a také sponzorům za nefinanční dary, které potěšily pamětníky, žáky, učitele i porotce.
Fotografie















