Do celorepublikového vzdělávacího projektu organizace Post Bellum s názvem Příběhy našich sousedů se v prvním pololetí roku 2023/2024 zapojilo šest brněnských škol s celkem sedmi týmy složenými z žáků a žákyň osmých a devátých tříd. Žákovské týmy ze ZŠ Jana Broskvy, ZŠ Sirotkova, ZŠ Hroznová, ZŠ Kamínky, ZŠ Masarova a ZŠ Mutěnická se po dobu několika měsíců promění v dokumentaristy, jejichž úkolem bude najít pamětníka, vést s ním rozhovor, vyslechnout a zaznamenat jeho příběh a ten následně zpracovat a „vyprávět“ formou audio reportáže, krátkého dokumentárního filmu, animace nebo komiksu.

Vyvrcholením celého projektu je veřejná prezentace výstupů jednotlivých týmů, která se uskuteční v prvních měsících roku 2024. Na akci velmi rádi přivítáme nejen rodiče účastníků projektu a pamětníky, ale i spolužáky jednotlivých týmů, pedagogy, zástupce zúčastněných škol a vedení města Brna i širší veřejnost. 

Všechny reportáže, životopisné texty a fotografie budou zveřejněny na tomto webu v prvních měsících roku 2024, případně uchovány pro budoucí generace v archivu Paměti národa.