Příběhy našich sousedů > Příběhy pamětníků > Šumperk/Zábřeh na Moravě
 

Šumperk/Zábřeh na Moravě

Závěrečná prezentace v Zábřehu

Závěrečná prezentace v Zábřehu

Poslední červnové pondělí se v Zábřehu neslo ve znamení prezentace půl roku práce žákovských týmů. NA slavnostním vyvrcholení projektu Příběhy našich sousedů se v Kině Retro sešly žáci, pedagogové, pamětníci, novináři a široká veřejnost. [více »]
Jaroslav Kočí

Jaroslav Kočí

 Při akci, která se jmenovala ”Sraz pionýrů a mládeže”, veřejně ukázal otcovo album fotografií z války, který v roce 1939-1940 bojoval na straně Hitlera. Na pořízených fotografiích bylo zachyceno, jak se německé a sovětské armády přátelsky setkaly při dobytí Polska, které si podle dohody rozdělili. Skupina, které fotografie ukázal, ho udala... 

[více »]
Ingeborg Casarová

Ingeborg Casarová

V roce 1947 jim řekli, že půjdou na odsun. Nachystali si věci a odjeli do Kyjova a odtamtud je odvezli do Svatobořic. Ve Svatobořicích měli být 14 dní a pak se měli dostat přes hranice. Po příjezdu se jim vysmáli, že budou rádi, když se odtamtud dostanou za 2 roky. Byli tam dva a půl roku.

[více »]
Ignác Žerníček

Ignác Žerníček

Ignác Žerníček se narodil 3. července 1924 v Hosticích, v kraji obývaném převážně německým obyvatelstvem. V jeho rodné obci a několika okolních ale žili obyvatelé české národnosti.

[více »]
Věra Jurásková

Věra Jurásková

aneb očima malého dítěte
Paní Jurásková navštívila naši školu, aby nám předala své poznatky o druhé světové válce očima malé dívky. I přesto, co prožila, je stále plná života. Její životní motto zní: „ Když člověk žije poctivě a poctivě pracuje a má rad svou práci, tak je šťastný.“ [více »]
Marie Krieglerová

Marie Krieglerová

Ještě před tím, než byly nálety na Zlín, se bombardovala Vídeň. Z Německa přelétávaly bombardéry přes republiku. A když se blížily ke Zlínu tak začaly houkat sirény. To bylo většinou v noci. Tak jsme museli všichni ven, tam žádný kryty nebyly. A protože jsou ty internáty blízko lesa, tak jsme museli do toho lesa.

[více »]
Miroslav Liška - vítězná práce

Miroslav Liška - vítězná práce

Poslední kulak ve vsi

Miroslav Liška se narodil 30. listopadu 1949 v Libině volyňským Čechům Janu Alexandře Liškovým jako jejich čtvrté dítě. V Libině odchodil devítiletou školní docházku. Po vyučení nastoupil základní vojenskou službu v Praze, působil ve strážním praporu u hradní stráže. Po vojně utrpěl těžký úraz páteře.

[více »]
Jiří Zahradník

Jiří Zahradník

MVDr. Jiří Zahradník se narodil 14. července 1938 v rodině zemědělce v české vesnici, která se jmenovala NOVOSTAVCE v rovenském kraji volyňské gubernie na Ukrajině. Zde také začal navštěvovat místní školu.

[více »]
Ludmila Bittnerová

Ludmila Bittnerová

Učitelka na Mírově

Paní Ludmila Bittnerová se narodila dne 25. 6. 1933 v Lupěném Janu Řehákovi, který byl stolařem a Elišce Řehákové, která byla v domácnosti. V dětství se při různých příležitostech setkávala s Němci. 

[více »]
Jiří Veiser

Jiří Veiser

válečné dětství v Zábřehu

Jeho rodiny se nedotkla ani kolektivizace, prý jim neměli co vzít. Jedna z věcí, co se rodiny opravdu dotkla, se stala až po válce. Tehdy se ještě jmenovali Weiserovi. Otec pana Veisera byl totiž před válkou úředník a jelikož se podepisoval ledabile, jeho W vypadalo jako V. Po 2.

[více »]