Semily

Závěrečná prezentace žákovských týmů ze Semil

Závěrečná prezentace žákovských týmů ze Semil

Fotografie ze slavnostního zakončení projektu Příběhy našich sousedů v Semilech
V pondělí 23. června 2014 proběhla slavnostní závěrečná prezentace žákovských výstupů projektu Příběhy našich sousedů v Semilech v sále Kina Jitřenka. Prvního ročníku projektu se v Semilech zúčastnilo celkem pět žákovských týmů ze dvou základních škol. [více »]
Bedřich Šimůnek

Bedřich Šimůnek

Bývalý člen PTP

,,Na jednom vojenském cvičišti tam vykopávali zákopy a zabedňovali je jaksi, aby tam mohli normální vojáci cvičit. No a to jsme tam pracovali jednou nám taky řekli, dneska nevystrkujte hlavy ven ze zákopů, poněvadž bude ostrá střelba. A taky byla. Takže jsme museli kopat a jenom lopatama házet nahoru tu hlínu."

[více »]
Ladislav Trejbal

Ladislav Trejbal

Příběh odbojáře a politického vězně

,,Když skončila válka v roce 45, tak jsme se všecky jako těšili, že bude svoboda, prostě svobodně žít. To trvalo dva roky, do roku čtyřicet osm. Skoro tři roky. A veškerou moc tady potom převzala komunistická strana, a tím vlastně začalo to peklo. Protože kdo oni, takhle kdo prostě s nima nesouhlasil, oni měli heslo kdo nejde s námi jde proti nám, a podle toho se řídili."

[více »]
Miloš Plachta

Miloš Plachta

Příběh nejen učitele Miloše Plachty

,,Lidi vylítli ven potom hokeji, aniž by je někdo svolával i v Semilech a na náměstí a demonstrovalo se, to byla úžasná jednota. A v Praze taky tam vůbec že jo na Václaváku, ale byli tam nějací provokatéři, kteří hodili kostku do aeroflotu do výlohy a už byla záminka a říkalo se že je to kontrarevoluce a že se musí prostě tvrdě postupovat a pendrekem, pendreky měli a hnali nás po Václaváku a stříkali vodními děly…."

[více »]
Hana Dvořáková (roz. Krsková)

Hana Dvořáková (roz. Krsková)

Členka organizace ILPKORG

,,Když vás zatýkali, jak se to všechno semlelo?"  - ,,To bylo zajímavý. Já jsem se chodila z toho ateliéru koupat tady na ostrov do Jizery, to bylo v červnu. Tak jsem se šla v poledne, když jsem měla zavřeno vykoupat, vrátila jsem se do ateliéru v plavkách v mokrejch, na tom jsem měla letní šaty a letní boty to bylo všechno a tam na mě čekali, už bezpečnost. Udělali prohlídku ateliéru, oznámili mi, že teda semnou musí sepsat protokoly a ještě mě odvezli, kde jsme bydleli, udělali prohlídku bytu."

[více »]
Jiří Wonka

Jiří Wonka

Bratři Jiří a Pavel Wonkovi spolu proti bezpráví. Pavel za svůj boj zapaltil jako poslední umučený vězeň komunistického režimu u nás.

 ,,Strašně mě štvalo, že jsme s bratrem neměli tatínka, že jsme jeden za druhýho bojovali. To bylo strašný, potom když jsme jeli do těch Minkovic, bratr se klepal ten v životě nebrečel, řikal co sním tam dělaj, že jo. To byl jeden z nejhorších koncentráků."

[více »]