Praha 7

ZÁVĚREČNÁ PREZENTACE PRAHA 7

ZÁVĚREČNÁ PREZENTACE PRAHA 7

Sál Národního zemědělského muzea 8. června 2015
Po několikaměsíčním úsilí dospěli aktéři projektu Příběhy našich sousedů v Praze 7 do finále. V pondělí 8. června 2015 odpoledne se v přednáškovém sále Národního zemědělského muzea za účasti jedenácti žákovských týmů, většiny pamětníků a několika desítek hostů uskutečnila závěrečná prezentace projektu. [více »]
VĚRA HOLUBEVA-BINĚVSKÁ

VĚRA HOLUBEVA-BINĚVSKÁ

Půjdu zabít Hitlera.

Často se ho snažila přemluvit, aby po vzoru své sestry mohla vstoupit do armády. Pplk.Svoboda pravidelně odpovídal: „Ty jsi ještě moc malá, vždyť ani neudržíš pušku!“ A Věra, také pravidelně, odpovídala: „Já vyrostu, pušku udržím, naučím se střílet a půjdu zabít Hitlera!“

[více »]
MAXMILIÁN SPERLING

MAXMILIÁN SPERLING

Životní moudrost letenského patriota.

Přirozeně jsem zažil, že byli lidi, kteří když potkali Němce, tak je mlátili a sem tam je umlátili. Naproti tomu Němci dělali „prasečinu“, že byli v bytech a stříleli po lidech.

[více »]
EVA BENEŠOVÁ - VÍTĚZNÁ PRÁCE PRAHA 7 (2015)

EVA BENEŠOVÁ - VÍTĚZNÁ PRÁCE PRAHA 7 (2015)

Útěk před smrtí.

Několikrát přišly kontroly a to už si pamatuju, to jsme byli přikrytí nějakou dekou někde pod nějakou postelí nebo pod skříní, to přesně nevím a museli jsme být potichu a bylo to tak, že nám vždycky rodiče řekli: ,,Mlčte, nebo nás zabijou.“

[více »]
HELENA JASNÁ

HELENA JASNÁ

Příběh holešovické patriotky.

Přicházely špatné zprávy. Němečtí vojáci se snažili dostat přes Libeňský most do Holešovic. Chtěli se dostat na Letnou přes Hlávkův most do centra. V úterý se k nám dostávaly zprávy o tom, že se v Berlíně podepisuje kapitulace, ovšem ne všichni Němci to chtěli pochopit, a tak stále masakrovali lidi na ulicích.

[více »]
BOŽENA VOLKOVÁ

BOŽENA VOLKOVÁ

Šla jsem do toho holýma nohama.

V padesátých letech byla vězněna na Pankráci jako politický vězeň, poté za největšího komunismu zažalovala komunistickou stranu Československa. Všechno dobře dopadlo a teď žije šťastný život s pěti kočkami v krásném bytě.

[více »]
PAVEL PREISS

PAVEL PREISS

Životní osudy vědce a intelektuála.

Dostal jsem povolávací lístek, já čekal, že ho dostanu. Tušil jsem, co to bude a zjistil jsem, že jsem u pomocného technického praporu. U toho jsem pak setrval tři roky a tři měsíce. Ale já dnes říkám, že to taková ztráta času nebyla, poznal jsem víc jaksi život.

[více »]
MARIANNA LANGEROVÁ

MARIANNA LANGEROVÁ

Podivuhodné životní osudy židovské dívky.

Bratr prohlásil, že tam kde se bojuje proti Hitlerovi, tam patří. Nastoupil tedy do francouzské armády a paní Langerová se přihlásila jako sestra do Červeného kříže v Paříži.

[více »]
EVA ŠTOLBOVÁ

EVA ŠTOLBOVÁ

Příběh spisovatelky z Holešovic

Já jsem naopak chtěla být zavřená, já bych jim ukázala, kdybych měla soud. Ale byla jsem jen několikrát zatčená.

[více »]
CYRIL RUTH

CYRIL RUTH

Příběh letenského lékaře.

Narodil jsem se a převážně jsem žil v Praze, ale vyrůstal jsem střídavě u rodičů na Letné a u dědečka v Turnově. Prožívání mého dětství a formování pozdějších názorů, hodnotových měřítek a nakonec i chápání životního smyslu ovlivnila „dvoudomost“ a někdy až příkře vnímaný kontrast dvou prostředí.

[více »]