Praha 6

Slavnostní závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů na Praze 6

Slavnostní závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů na Praze 6

Ve středu 16. 3. 2016 proběhla za přítomnosti dětí, učitelů, pamětníků a zástupců městské části i Post Bellum v Ballingově sále Národní technické knihovny v Dejvicích závěrečná prezentace Příběhů našich sousedů na Praze 6.

[více »]
Dagmar Kolumková

Dagmar Kolumková

Život umělce v totalitních režimech - zpracovali žáci ZŠ Petřiny - Sever

Jak je možné žít nebo přežít v době totality, když jste se narodili s tvůrčí duší? Kdo chce tvořit pro samotnou tvorbu a ne pro slávu, si cestu vždy najde. Příkladem může být paní Kolumková, která sice neprožila slávu Picassa, ale přes všechny ústrky ze strany režimů tvořila, co ji bavilo a vnitřně naplňovalo.

[více »]
Vladimír Kolomý

Vladimír Kolomý

Skaut s duší umělce - zpracovali žáci ZŠ Marjánka

Na konci druhé světové války vstoupil pan Kolomý, tehdy patnáctiletý, do revolučních gard. Pomáhal stavět barikády, hlídal německé zajatce nebo nosil obědy československým hlídkám. „Na jedné koloně tam přivezli repatrianty z koncentračních táborů. Jednoho jsme naložili mezi nás, byl vyhublej k nepoznání.

[více »]
Václav Kadlec

Václav Kadlec

Příběh kovářského mistra - zpracovali žáci ZŠ T. G. Masaryka

Pan Kadlec se narodil 16. června roku 1945 v domě na Bílé Hoře, kde prožil celé své dětství. Po absolvování základní školy nastoupil na střední odborné učiliště kovotepecké v Dejvicích. Dokončil ho s vynikajícím prospěchem a začal pracovat v pražském stavebním podniku, který se zabýval renovací památek.

[více »]
Pavel Vlastimil Jeník

Pavel Vlastimil Jeník

Příběh běžného člověka - zpracovali žáci ZŠ Antonína Čermáka

"Nejsem ani hrdina, ani mučedník, jsem jeden z těch miliónů, který svůj život těch 80 let prožíval - ani nahoře, ani dole. Vnímal jsem ale události tak, jak to vnímal celý národ, alespoň si to myslím. Protože jsem se ničím neproslavil, nebyl jsem mučen, nebyl jsem zavřen, nedělal jsem žádný odboj, ale žil jsem.

[více »]
Jaroslav Jeroným Neduha

Jaroslav Jeroným Neduha

Hudebník, spisovatel, malíř..., charismatický člověk - zpracovaly žákyně ZŠ Norbertov
"Jednou jsem byl v hospodě a přišel kluk a povídá: „Járo, nechceš jet do Anglie?“ A já jsem řekl, že chci. A tak jsem jel do Anglie a jediné slovo, co jsem uměl anglicky, bylo steamer, což znamená parník, ale tam už žádný parníky nejezdily. Sedl jsem si na Piccadilly, sežral poslední banán a neměl jsem nic. [více »]
Olga Bojarová

Olga Bojarová

Naplněný život v báječné rodině - zpracovali žáci ZŠ Petřiny - Jih

V srpnu roku 1968 působila Olga ve Svazu žen, v osudnou noc 21. 8. jí zavolala předsedkyně Svazu, aby přišla pomoci se psaním dopisů ženským organizacím ve světě s voláním o pomoc.

[více »]
Jiří Všetečka

Jiří Všetečka

Příběh z fotek - zpracovali žáci ZŠ Emy Destinnové

Jeho fotografie z osudného srpna 1968 patří k nejznámějším. Můžeme je objevit v knihách o srpnu 1968 nebo v učebnicích. Ptáte se proč zrovna ty pana Všetečky? „U nás v baráku bydlel Jaroslav Tvrzník, redaktor Mladé fronty.

[více »]
Helena Brabencová

Helena Brabencová

Dětství v Protektorátu - zpracovali žáci ZŠ náměstí Svobody

"Tuším, že ředitel oznámil, že byl podniknut atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. No tak my jsme se v duchu všichni zaradovali, ale naštěstí nikdo nic neřekl. Potom jsme měli takovou jakousi tryznu a mezi účastníky byli i gestapáci.

[více »]
Drahomíra Vacíková

Drahomíra Vacíková

Příběh dívky z rodiny kulaka - zpracovali žáci ZŠ T. G. Masaryka

Když byl po roce 1948 rodině paní Vacíkové zabaven statek a veškerý majetek, nastěhovali se do turistické noclehárny na samotě za vesnicí, domek měl dvě místnosti, bydleli tam rodiče a 5 dětí.

[více »]