Praha 5

Příběhy našich sousedů - závěrečná prezentace a vernisáž výstavy na Praze 5

Příběhy našich sousedů - závěrečná prezentace a vernisáž výstavy na Praze 5

Fotografie ze slavnostního zakončení projektu a vernisáže stejnojmenné výstavy

Slavnostní prezentace žákovských týmů proběhla 23. dubna 2014 v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. V Praze 5 se do projektu zapojilo osm žákovských týmů ze tří škol. Práce žáků i jejich závěrečné vystoupení posoudila odborná porota, tři nejúspěšnější týmy získaly ceny, které věnovala organizace Post Bellum, Český rozhlas a Městská část Praha 5. Slavnostní odpoledne zakončila vernisáž výstavy portrétů pamětníků, jejichž příběhy žáci zaznamenali.

[více »]
Josef Bachura

Josef Bachura

Příběh z Pražského povstání - zpracovali žáci ZŠ Waldorfské v Jinonicích, Praha 5

"Na Prahu táhly od Zbraslavi německé jednotky. Porazili jsme topol a udělali barikádu. Držel jsem hlídku, a když se Němci přiblížili, ostřelovali jsme je. Pak pro mě přišel otec, že jsem už dvě noci nespal, ať jdu domů. No, a když jsem se vyspal, vesnice byla v rukou Němců. Němci vyvlekli lidi z domů, ze kterých se střílelo a postříleli je na ulici." 

[více »]
Eva Dušková

Eva Dušková

Příběh nespravedlivě odsouzené - zpracovali žáci ZŠ Waldorfské v Jinonicích, Praha 5

Poté, co Miloslav Choc odjel, rodinu Vokálových zatkli. Zatýkání proběhlo krutě, protože je vzbudili kolem pěti hodin ráno.

"Bratr ještě prosil, jestli si může vzít s sebou chleba a cukr a oni řekli, že ne, že budeme za chvilku zpátky doma." 

[více »]
Jan Šabršula

Jan Šabršula

Příběh studenta vězněného v koncentračním táboře - zpracovali žáci ZŠ U Santošky, Praha 5

"17. listopadu o půlnoci jsem se vzbudil obrovským rámusem a myslel jsem, že to je nálet. Svítily reflektory, slyšel jsem střelbu. Pootevřel jsem dveře a už jsem viděl kluky z vedlejších pokojů, jak stojí se zvednutýma rukama u zdi."

 

[více »]
Vlasta Šedivá

Vlasta Šedivá

Příběh dívky z odboje - zpracoval žák ZŠ Waldorfské v Jinonicích, Praha 5

,,Někdy začátkem roku 1940 jsem v tramvaji potkala svého bývalého spolužáka. Jednou větou se mne zeptal, jestli bych nechtěla jít něco dělat proti Němcům. A já jsem řekla, že jo, aniž bych se ho ptala na co dalšího."

[více »]
František Šedivý

František Šedivý

Příběh odbojáře a politického vězně - zpracovali žáci ZŠ U Santošky, Praha 5

„Byl to takový krásný teplý květnový den, odpoledne jsem měl schůzku s dívkou. Vcházel jsem do ulice, vycouval tatraplán. Tatraplán tehdy patřil vládnímu úřadu nebo Státní bezpečnosti. Viděl jsem, že ty stopy končí před námi. Pak jsme odjeli do Bartolomějské, kde byla vyšetřovací vazba.“

[více »]
Alexandr Vondra

Alexandr Vondra

Příběh disidenta - zpracovali žáci FZŠ Drtinova, Praha 5

"Trochu jsem se bál v začátcích, kdy jsem neměl s metodami StB zkušenost. V případě, že někdo dal najevo strach, tak se na tom člověku vyžívali. Vzal jsem si z toho poučení, že nesmím dát najevo strach. Měl jsem výhodu, že jsem byl mladší, a že nás poučili ti starší. V samizdatu dokonce vyšla příručka, jak se při výslechu chovat."

[více »]
Andrej Gjurič

Andrej Gjurič

Příběh Andreje Gjuriče a jeho rodiny - zpracovali žáci ZŠ U Santošky, Praha 5

„O hrdinech se u nás převážně mlčí. Kdo je zná, kdo o nich ví? Od starých Řeků se zpívají hrdinské zpěvy a báje, staří Kelti mají mýty o svých hrdinech a tady jakoby se od toho roku 1938 nic nestalo. Proto to píšeme. Až tahle generace vymře, tak aby tahle historka nevymřela s ní.“

[více »]
Jaroslav Kraus - vítězná práce dětí Prahy 5 (2014)

Jaroslav Kraus - vítězná práce dětí Prahy 5 (2014)

Příběh vězně koncentračních táborů - zpracovali žáci ZŠ U Santošky, Praha 5

„A nastoupili jsme… no to bylo dramatické, protože nás vedli silnicí, která vedla k plynovým komorám, a když se zahne, tak na rampu na nádraží. A teď jsme šli a nevěděli jsme, kam jdeme, v pětistupech jsme mašírovali, srdce se nám svíralo, ale my jsme zahnuli doleva."

[více »]