Praha 3

Věra Lukášová

Věra Lukášová

Ze života ženy evangelického faráře v období totality

„Až v jednom podniku, kde jsem se ucházela o práci, mně ředitel řekl: Vy žádnou práci nedostanete, protože okresní výbor strany rozhodl, že vás nikdo nesmí zaměstnat."

[více »]
Antonín J. Liehm

Antonín J. Liehm

Když zavřou dnes tebe, zítra můžou zavřít mě.

"Nakonec jsme si mysleli, že to, co se děje, není dobrý, ale že se to změní, a že se to bude vyvíjet, a ono se to vyvíjelo opačně. No a potom lidi kolem mě pozavírali nebo pověsili, a to už člověk věděl všechno, tak koncem čtyřicátých let."

[více »]
Miloš Horanský

Miloš Horanský

Vyprávění režiséra, herce, básníka a publicisty

„Já z jedné strany, bráška z druhé strany, rodiče nás vzali a jeli jsme do Bratislavy a já jsem se setkal jako malej kluk, si pamatuji, s  prezidentem Tisem.“ 

[více »]
Michaela Vidláková

Michaela Vidláková

O dětství a rodinném životě v Terezíně

„Tesařů bylo málo a bylo jich zapotřebí. Díky tomu tátu nezařazovali do transportů, které odcházely z Terezína pryč. Možná se na tom ten pejsek přičinil. Tím jsme byli všichni chráněni před transporty."

[více »]
Agnesa Horváthová

Agnesa Horváthová

Kde je naše rodina, tam je náš domov.

"Když babička vyprávěla, co všechno zažili, tak tomu člověk nechtěl věřit. V noci spali v lese. Vzali jenom peřiny a děti. Zabalili se a přes noc byli tam."

[více »]
Pavel Kohn

Pavel Kohn

Vzpomínky osvětimského vězně

„Tak já jsem tam šel a hlásil jsem: achtzehn jahre maschinenschlosser, osmnáct let strojní zámečník. Asi jsem ještě nebyl tak vychrtlý, tak ukázal na jednu stranu. Naštěstí to byla ta dobrá strana, protože ta druhá znamenala plynovou komoru."

[více »]
Josef Janíček

Josef Janíček

O životě muzikanta ze skupiny The Plastic People of the Universe

„Já jsem byl zadrženej ve vazbě. Já, Mejla a Charlie Soukup. To bylo v takový blbý situaci, protože jsme byli asi tři měsíce na Ruzyni a pak další tři měsíce na Pankráci a nevědělo se, jak to bude."

[více »]
Věra Nováková

Věra Nováková

Příběh výtvarnice, malířky a ilustrátorky

Když bylo paní Novákové dvanáct let, začala 2. světová válka. Dokonce byla u toho, když se parašutisté, kteří spáchali atentát na Heydricha, schovávali v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kam chodila do gymnázia. 

[více »]
Ladislav Okrouhlík

Ladislav Okrouhlík

Chtěli jsme budovat lepší svět, jen jsme nevěděli, jaký by měl být.

V lednu 1944 byl nasazen na nucené práce do Německa. Pracoval v podzemním komplexu továren u města Nordhausen, nedaleko koncentračního tábora Dora, jehož vězni v podzemí pracovali na výrobě raket V1 a V2.

[více »]
Marie Jiřičková

Marie Jiřičková

Vzpomínky na dětství

Ve dvou letech zažila bombardování nedaleko svého domu. Během války stříleli několikrát do zahrady jejich domu mladí nacisté z blízkých kasáren, kteří si tak krátili volnou chvíli. 

[více »]