Praha 3

Jiří Novák

Jiří Novák

ZŠ Chmelnice

Ale tak v těch třiatřiceti sem jaksi to nevydržel a říkal jsem jednou: ,Hele tati, ty máš za sebou strašně těžkej život. My jsme to tady taky neměli lehký, ale nebudem si říkat todlecto, ale co jsi vlastně proved?‘ Poprvé a naposled jsem ho slyšel říct vulgární slovo. On nikdo to neužíval, protože on se…on řikal,  že to v češtině není potřeba. Říkal: ,Kdybych aspoň někoho kopnul do prdele!'

[více »]
Zuzana Růžičková - vítězná práce dětí z Prahy 3 (2013)

Zuzana Růžičková - vítězná práce dětí z Prahy 3 (2013)

První dáma cembala - ZŚ Jiřího z Poděbrad, Praha 3
Jeden u stolu sebral odvahu a zeptal se, kterou vzpomínku nese paní Růžičková nejhůře. Ta otázka trčí mezi námi naprosto absurdně. Ovšem jen do okamžiku odpovědi, pak získává velmi silné opodstatnění.
Paní Růžičková v Hamburku při odklízení trosek omdlela. Odnesli ji do jakési boudy. Slova, která vnímala, když se probírala, nezapomene nikdy. Stáli nad ní dva němečtí dozorci …“Ona vypadá docela jako člověk!?“
[více »]
Vyprávění Marty Pinke

Vyprávění Marty Pinke

ZŠ Chelčického

V prvních týdnech emigrace, dokud se situace v obsazeném Československu nezměnila, mohli relativně volně přejíždět státní hranici. Paní Pinke vzpomíná: "Zatím to ještě šlo přes ty hranice, v tom říjnu, no tak říkám, Karlíku, já se vrátím, musím udělat ty výplaty. Tak jsem se vrátila vlakem, přišla jsem do práce, no ty se moc divili: Co ty bláznivá ženská tady děláš, no tak jsem dodělala výplaty. To jsi tenkrát musel mít povolení z práce, že můžeš jet za hranice, tenkrát to ještě šlo v tom říjnu. No tak jsem si to podepsala sama, to se musím přiznat, a pak tradá nazpátek do tý Vídně. My jsme odcházeli 29. října a 10. prosince jsme už letěli do Kanady."

[více »]
Václav Jeřábek

Václav Jeřábek

ZŠ Jaroslava Seiferta

Pan Jeřábek vběhl na dvorek, nemohl ale hned najít dobrou skrýš! Zmatkoval! Přebíhal sem a tam, snažil se schovat hned tu, hned tam, začínal se strachovat, že jej Němci najdou, ještě dříve než se stačí schovat. A pak Bůh mu pomáhej. Nedělal si žádné iluze o tom, jak SS zacházejí se zajatci a ještě k tomu s dezertéry.

[více »]