Praha 10

Zakončení projektu v Praze 10

Zakončení projektu v Praze 10

vernisáž výstavy a závěrečná prezentace
Dne 8. října 2013 se konala závěrečná prezentace výstupů projektu Příběhy našich sousedů, konaná tentrokrát ve spolupráci s MČ Praha 10. Součástí prezentace byla také vernisáž výstavy, která na základě žákovských příspěvků vznikla. Výstava je v galerii DESET na Čechově náměstí k vidění do 25. října 2013. [více »]
Dora Pešková

Dora Pešková

ZŠ Nad Vodovodem, Praha 10 - Malešice

Jedeš dva nebo tři dny vlakem, ve tmě, v dobytčáku, samozřejmě. Ve vagonu je napěchovaných takových pět set lidí. Nemáš vodu, nemáš jídlo, nemáš možnost nějaký hygieny. Pak ten vlak zastaví a po třech dnech tmy se rozsvítily obrovské reflektory, ostré bílé světlo, velký psi a esesák jeden vedle druhýho. Teď na tebe začnou řvát: ‚Ven, ven, alles raus! Věci za váma přivezeme.‘ Jo. Na ty čekáme ještě dneska.

[více »]
Bohuslav Strauch

Bohuslav Strauch

ZŠ Eden, Praha 10 - Vršovice

Při soudním procesu byl jeho otec odsouzen na 10 let a bratr na 12 a půl roku. Maminku sice propustili, ale zanedlouho ji opět zatkli. Bohužel toto druhé zatčení se pro ni stalo osudným. Ve vyšetřovací vazbě spáchala sebevraždu. Když byl pan Strauch ve 3. ročníku na vysoké škole, dostal povolávací rozkaz a bez odkladu dne 1. října 1951 narukoval k PTP. Při odvodu mu byla přidělena tzv. klasifikace E, což znamenalo „politicky nespolehlivý“. 

[více »]
Vojtěch Janoušek

Vojtěch Janoušek

ZŠ Švehlova, Praha 10 - Záběhlice

Psal se rok 1955, kdy se bratr vrátil z vězení. Krátce nato byl znovu zadržen a odsouzen otec a tentokrát za velezradu na 10 let odnětí svobody. Tresty za toto provinění se pohybovaly v rozmezí 10-25 let, pan Janoušek tedy dostal trest "nejnižší". Na malého Vojtěcha nejvíce zapůsobilo vyprávění matky, která se vrátila od soudu. Když otci potvrdili trest na 10 let, advokát byl velmi spokojený a doporučoval matce "to berte, to berte" 

[více »]
Jan Skopeček - vítězná práce dětí z Prahy 10 (2013)

Jan Skopeček - vítězná práce dětí z Prahy 10 (2013)

ZŠ Hostýnská, Praha 10 - Strašnice

Před válkou jsem si na Karlově náměstí v divadelním knihkupectví kupoval díla od Shakespeara. Tenkrát jsem si myslel, jak je všechny budu v koncentráku študovat. Samozřejmě jsem večer padl vyčerpáním na kavalec, takže mi to bylo k ničemu. Cestou z tábora jsem si vyrobil primitivní sáňky, na které jsem všechny ty knihy naskládal a táhl je za sebou. Ze začátku se to zdálo jako snadná práce, ale po třetí hodině jsem musel vyhodit první dílo, až jsem se takhle zbavil celého nákladu a domů se vrátil s prázdnýma rukama.

[více »]
Zdena Ehrmannová

Zdena Ehrmannová

ZŠ U Roháčových Kasáren, Praha 10 - Vršovice

Rusové nás začali postupně osvobozovat. Ještě předtím při pražském povstání dokonce bojoval jeden můj kamarád proti Němcům v ulicích. Použil k tomu Panzerfaust. Já osobně jsem se setkala se skupinou ruských vojáků v jednom dvoře při oslavě. Chtělo se mi pak jít domů, ale netušila jsem, co jsem svým brzkým odchodem mohla způsobit. Jeden ruský velitel si mě oblíbil, a když zjistil, že už tam nejsem, chtěl svého podřízeného zastřelit, za to, že mě neuhlídal. Naštěstí mu to ostatní rozmluvili. Já jsem se pak ale bála.

[více »]
Karel Hýbek

Karel Hýbek

ZŠ U Roháčových Kasáren, Praha 10 - Vršovice

Ulice byly narvané, už ne jenom studenty, my jsme byli ale takový základ průvodu. Každý měl na klopě trikoloru. Průběh byl, dá se říct, divoký, večer došlo k takové klíčové události. V ulici Žitná byl postřelen jeden vysokoškolák, který se jmenoval Opletal.

[více »]
Jiří Felix

Jiří Felix

ZŠ Nad Vodovodem, Praha 10 - Malešice

Až do října 1938 žil v Mostě, kde jeho matka učila na obecné škole. Už tehdy byl svědkem sílících protičeských projevů místních Němců. V blízkých Komořanech dokonce německé děti házely na své české vrstevníky kameny. Tzv. Mnichovská dohoda zasáhla hluboce i do života Jiřího Felixe a jeho matky. Museli z Mostu odejít do vnitrozemí. V Trhové Kamenici na Českomoravské vrchovině je zastihl březen 1939. Místní škola byla za nějaký čas obsazena německým vojskem. 

[více »]
Antonín Štícha

Antonín Štícha

ZŠ U Roháčových Kasáren, Praha 10 - Vršovice
Po maturitě pracoval v továrně v Praze Michli (Jawa). Nařízením byl totálně nasazený v Köthenu kde pracoval ve výdeji nářadí. Mistr ho udal za poskytování jídla pracovníkům v táboře, podřízení mistra se přimluvili za pana Štíchu, aby šel „jen“ do pracovního tábora. V únoru 1945 byl nálet na Nordhausen. Využil této příležitosti a utekl zpět do Prahy.
[více »]
Věra Roubalová Kostlánová

Věra Roubalová Kostlánová

ZŠ Gutova, Praha 10 - Strašnice

Jeden estébák seděl na těch akumulačkách, kde byla Mirka schovaná, a ptal se, proč v nich netopíme. Tak jsem mu popravdě řekla, že jsme blázniví ekologové, že topíme jen v kamnech a že to takhle je a tak se divil. Sedla jsem si k němu na ty akumulačky a diskutovali jsme tam a pak se přesunuli do dětského pokoje. Divila jsem se, jak moc pečlivě všechno prohlíželi - dělali to 4 lidi a ještě jeden fotografoval. V poslední místnosti našli samizdaty, na půdě 3 psací stroje, tak na jednom z nich sepsali protokol, že si to odvážejí, manžel jim to podepsal, oni sedli do auta a odjeli.

[více »]